Проблемите на КТБ са пренесени в други банки. След случая с КТБ на практика няма никакви промени. Това е нормален процес, защото няма реформа. Олигархическите кръгове трябва да бъдат захранвани отнякъде, заяви в предаване по News 7 Даниел Божилов от неправителствената организация "Ние, гражданите", която отстоява интересите на вложителите в КТБ.
Той направи връзка с изнесените списъци на Цветан Василев. "Това е поредният ченгеджийски номер. Тези списъци излязоха в момента, в който на сайта на Министерството на финансите се появи проект за нов закон за преструктуриране на кредитните институции и за инвестиционните посредници. Най-интересното от този проектозакон е това, че в него има един параграф 10, който изцяло пренарежда списъка на кредиторите по процедурата на несъстоятелност на една банка.
Втората поправка е, че вложителите с над гарантирани суми вече няма да бъдат наравно с Фонда за гарантиране на влоговете, а той ги прережда. Първо ще се вземат парите от имуществото на банката и ако остане нещо, а едва ли ще остане, тогава се нареждат на опашката физическите лица и малките предприятия.
Божилов категорично заяви, че това е противоконституционна схема. "Именно затова хвърлиха партенката със списъците за отклоняване на вниманието и този законопроект тихомълком си минава с тези 240 марионетки. Държавата си прибира парите. Отиват в някои джобове и не виждам да става по-добро", каза още Божилов.
Той предупреди: "Сигналът, който дава държавата, е, че инвестиция за повече от 1 млн. не трябва да влиза. Нито една стотинка не трябва да се слага в банкова сметка, защото ще бъде открадната. Това не е ощетяване, а очевидна кражба", категоричен е Даниел Божилов.
Другият събеседник в студиото - Вера Акхундова, се присъедини към изразеното мнение и заяви, че сега се коват нови закони, но не се спазват действащите. Тя съобщи, че организацията "Ние, гражданите" на ден получава по стотина обаждания с оплаквания и молби да им се помогне. "Тук вече не става въпрос за пари. Към нас се обърнаха и други големи организации с други обществени проблеми, които засягат широки обществени групи, което означава, че ние вървим към повдигане на въпроси от обществен характер."
Ние няма да спрем. Кръгът от хора, които се обръщат към нас, се увеличава, увери Акхундова.
На въпрос за изтеклата информация, че Първа инвестиционна банка неправомерно придобива активи, въпреки забраната, Вера Акхундова поясни, че документи на ЕК дават описание на ограниченията, едно от които е да не се използват нелоялни банкови практики, да се плаща среднопазарна лихва и да не се придобиват активи.
"Ние зададохме въпрос към ЕК дали не се нарушават споразуменията с комисията. Има едно правило в работата в банковата сфера, което гласи, че най-голям риск за една банка носят големите кредитополучатели. В ПИБ не всичко е наред и целта на ЕК е да се снижи този риск."
Активите за една банка са нейните кредити, поясни Акундова. Последните месеци се появиха тези сделки, по които придобиват активи фирми, свързани с ДПС, Петрол и други - все свързани с КТБ. Става въпрос за фирми със спорна регистрация и за които няма никаква сигурност.
Акхундова разкри още, че в КТБ е имало дискриминация спрямо всички останали вложители извън привилегированите. Имало е организиран режим, при който ДПС е изтеглил парите си от банката. Всичко е започнало в началото на 2014 г., посочи още Акхундова.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас