Опасните от наводняване райони да влизат в карта и там строителството дае забранено или да е подчинено на специални стандарти. Това поискаха от Министерството на околната среда и водите.
"Ако един участък е определен като опасен откъм наводнения, вариантите са два. Първият е категорично да се забрани строителството или ако се разреши, то сградите да бъдат със специално изпълнение – или херметизирани, или позволяващи безпрепятствено преминаване на водата през тях", поясни началникът на пожарната главен комисар Николай Николов по време на пресконференция.
"Може би трябва да се заговори за законодателно уреждане на понятието „бедствие”, защото едно бедствие може и да не предизвика криза", обясни главен комисар Николов. Според него без усъвършенстване на нормативната уредба няма как да се подобри подготовката на населението и органите, които реагират на такива ситуации, и координацията между всички звена.
Относно превенцията - началникът на пожарната уточни, че се разчита преди всичко на метеоролозите от БАН, ВВС и Агенцията по градушките. В следващите дни предстои организационна среща между всички, които работят по прогнозата на времето. Допълнителни мерки, които се предвиждат е по-сериозното включване на армията при кризи като тези от лятото.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"