По повод вчерашното бедствие в столицата и други места в страната, премиерът Пламен Орешарски съобщи в предаването "Още от деня..." по БНТ, че ще възложи проверка как са действали институциите На обвинението, че Агенцията за борба с градушките не е информирала нужните институции и те не са дали информация на медииите, така че хората да бъдат предупредени, министър-председателят поясни, че държавните институции винаги са длъжни да алармират. "На мен ми беше докладвано още преди 2 седмици, че тази година се очакват значителни щети по реколтата. Затова на едно от предишните задсадения ние отделихме средства за ракети против градушки. Взехме тези превантивни мерки, но те не могат да бъдат приложени в градски условия" (стреля се с ракети).
Помолен в едно изречение да обясни периода на управление май 2013 - юли 2014, той каза: "Труден период след труден период. Управление под натиск. Политическата нестабилност, която прозираше още в началото на мандатар продължи прекалено дълго и сега вместо да утихне, тя се нажежава. Добре е, че има дата за предсрочни избори. Дано структурата на следващия парламент да е по-устойчива - упрявлаващи и опозицията да нямат сравнително равни гласове, това е предпоставка за нестабилност, заяви Орешарски.
На въпроса ще има ли актуализация на бюджета (малкия - на касата, и големия), премиерът категорично отговори: Аз не намирам основание за актуализация и на касата. Гледам цифри. Повечето хора говорят, без да гледат цифри. Към края на май дефицитът на касата е на равнище, което не е по-високо от дефицита в края на май миналата година. Миналата година нямаше актаулазциция и касата сама се справи. Слушам оценки, каза още той, че към края на годината дефицитът щял да стане много голям. Много лесно се пледира да се дават пари на касата, много трудно се казва откъде да се вземат. Трябва да е от други пера. Аз ще изложа тези аргументи в парламента и ще предложа вариаанти откъде биха могли да се вземат, но ще са за сметка на други икономии.
Относно датата 21 юли, когато ще бъде отворена КТБ, Орешарски поясни, че за отварянето на банката държавата ще трябва да подкрепи БНБ и заяви, че не може на този етап да каже цифри. По всяка вероятност ще трябва да има и държавна подкрепа, но това не е актуализация на бюджета. Това са взаимоотношения между фискален резерв и банка, а не приходи и разходи в бюджета. "Не искам да коментирам изрази на Борисов, които имат повече политически характер и не влизам в политически тези.
Аз избягвам в политически дебат", бе категоричен Орешарски и похвали банковата система. "Случаят беше реален стрес тест и се раздвам, че всички банки го издържаха със собствената си ликвидност. Подкрепата от Брюксел и до днешна дата не е изразходвана нито лев. И в бъдеще им пожелавам да показват стабилитет. Може да им се възхищаваме за банковите показатели капиталова адекватност и ликвидност. Това са банките от стара Европа.
Помолен да направи обща характеристика на този състав на Министерския съве, Орешарски призна, че е искал да въведе колегиален стил на работа и колективизъм. "Радвам се, че в голяма степен успях. Вие забелязали ли сте публично един министър да се оправдава с друг, което беше честа практика в последните няколко кабинета на прехода. Това, че министрите не търсеха причина в другите, показва, че е имало взаимно разбиране на проблемите, за да постигнем общи цели, а целите на един кабинет са винаги общи."
Кой е вашият фаворит, отличник в кабинета? Избягвайки поименни оценки, Орешарски открои Зинаида Златанова, Цветлин Йонвчев и Даниела Бобева. Всички останали се справиха сравнително добре в своя сектор, каза той и изрази съжаление, че хоризонтът е бил малък и нестабилен политически, за да се започнат важни реформи, които са отлагани от 10 години. На първо място той посочи здравеопазването. Положихме много усулия, не срещнахме разбиране нито от нашите външни партньори, както и от болници, фармацевтични компании. Здравната каса също продължи доста инертно да упражнява своята дейност. Управителят на НЗОК Румяна Тодорова ми каза, че добри предложения не са одобрявани от Надзорния съвет. Те са се фокусирали само върху предложението за актуализация, което не е добър подход.
На въпрос дали ще участва в бъдеще в политическия живот, Орешараски сподели: "Аз никога не съм бил пряко в политиката и не бих участвал отсега нататък в кампании."
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"