Министър-председателят Пламен Орешарски влезе точно в 16:30 в пленарна зала на Народно събрание.
Депутатите от ГЕРБ посрещнаха появата на премиера с викове "Оставка". После те станаха и излязоха от пленарната зала с изключение на Цецка Цачева и още двама-трима.
Орешарски получи думата от председателя на парламента, но словото му беше лаконично:
Не виждам смисъл да излагам аргументи, преди да имам позицията на опозицията, която ми иска вот на недоверие. За мен е важно и интересна да чуя аргументите на депутатите от ГЕРБ, а не позициите на партиите, които подкрепят кабинета.
След като беше установено, че няма кворум в залата, Михаил Миков разпусна парламента.
Минути след това Пламен Орешарски обясни на брифинг пред журналисти, че подкрепата на ДПС и БСП е ключът за оцеляването на кабинета.
Ще направя консултации с двете парламентарни групи и тогава ще реша дали да подам оставка, посочи премиерът.
Орешарски подчерта, че не му е детска мечта да бъде министър-председател. Освен това не бил впечатлен от незадоволителното представяне на БСП, но видял добре по-голямата подкрепа, която получила ДПС.
Той призна, че не е готов за промени в кабинета. А критичните бележки, които е получил от Барозу вчера в Брюксел ще бъдат взети в предвид и в срок коригирани.
През цялото време обаче Орешарски изглеждаше видимо притеснен, отговаряше лаконично на въпросите и не криеше раздразнението си от някои журналистически питания, които отклоняваше с обяснението, че вече е отговорил на тях.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,