Министър-председателят Пламен Орешарски даде интервю за предаването "Панорама", в което отговори на въпроси, свързани със стоте дни на правителството и плановете за развитие на страната през следващата година.
Първите сто дни на всяко правителство дават представа за характера му, за идеите му и развитието му. Но реформите, които не могат да се направят за кратко време, ще са главна цел в бъдеще време.
Още със следващия бюджет ще се опитаме да направим сериозни промени в образованието ,здравеопазването, а и в съдебната система, където имаме много работа и често сме критикувани от нашите европартньори, посочи Орешерски.
Ако има нещо хубаво в тези 100 дни, това е че кабинетът свикна да работи под натиск. Настроени са да продължат с реформите, да убеждават обществото, че работата на правителството е насочена към едно по-добро бъдеще.
Орешарски изтъкна още, че за първите 100 дни имаме два видими резултата. Първият е, че в бизнеса изчезна страхът от целенасочени проверки, понякога и със силови инструменти. Вторият- започват да възстановяват редовно ДДС, макар че все още не са се разплатили на 100% и да бъдат намалени сроковете за това.
Премиерът изрази увереност, че в 2014 година няма да има задължения на държавата към фирмите по линия на невъзстановен ДДС.
Пламен Орешарски съобщи, че протестиращите не бива да се притесняват, че срещу тях ще се използват силови мерки, макар че добре са му известни кои точно и защо протестират.
Монополите, които са естествени, не могат да бъдат премахнати, но могат да бъдат по-строго контролирани, смята премиерът. Има и други, които са заели господстващо положение и използват това. Първата крачка срещу тях са промените в Закона за обществени поръчки, които дават достъп до търговете на по-широк кръг бенефициенти сред малките и средни компании.
Никоя държава не е премахнала на 100% влиянието на големите компании, но може да се даде повече шанс на малките играчи. Хората може и да не са усетили намалението на цените на тока, но не усетиха и увеличението ,което се искаше в промеждутъка между двата кабинета и което достигаше до 40%, допълни Орешарски.
АЕЦ “Белене” се строи от края на 70-те години на миналия век и оттогава ту се спира, ту тръгва. Сега предстои да се актуализира анализа за това дали централата е изгодна или не, като за това няма да наемаме скъпи консултанти, а ще се справи със собствени сили, смята той.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."