Моделът КОЙ – е една метафора, това за мен е литературна измислица. Това заяви в ефира на Би Ти Ви бившият премиер Пламен Орешарски.
Темата за олигархията е много трудна и дълга, няма да ни стигне времето, продължи той. Но днес виждам много повече задкулисни действия, дори в сравнение с първия мандат на Борисов. Аз ще се върна към моя мандата – бяха ясни как се вземат решенията от изпълнителната и законодателната власт. А досега – на публиката нищо не е ясно, ако това не е задкулисие. Питате ме, кого виждам в огледалото - само и единствено себе си виждах в огледалото. В Народното събрание имаше двама лидери, които подкрепяха кабинета, но по отношение на решенията на МС стоя само аз, еднолично. Станишев и Местан не са се отразявали в това огледало, те отговаряха за парламентарните решения, обясни позицията си Орешарски.
Според бившия премиер Борисов продължава да управлява по начина, по който е управлявал и по време на своя първи мандат, с което намекна, че има резервирано отношение към това, което се случва в държавата.
И този мандат на Борисов е почти същия като първия му. Кажете ми кое от обещанията кабинетът е започнал да изпълнява. Вижте и доклада от Брюксел. Той характеризира действията на управляващите в последната една година. Ако предишният доклад беше близък до румънския, имаше прилика между двете държави, то само за една година ние сме изостанали от Румъния - тя е на прага да свърши с това наблюдение, а за нас – критиките се задълбочават.
Нека да видим проблема със спирането на обществените поръчки. Ние законово държава ли сме, или действаме по предположения. Какъв сигнал се дава на бизнес климата с подобни решения. Ако не са били законни поръчките, тогава очаквам да бъдат наказани тези, които са ги „подарили“. Не може да не следваме закона, ако не е добър – да го поправим. Освен това - доста се забавиха фондовете, може би партньорите са направили забележка за начина, по който са направени поръчките. Този начин на действие е белег за волантаристично управление, което е в противоречие с закони и правила, коментира бившият премиер.
Що се отнася до заплахите за националната сигурност, според Орешарски, те са два кръга – външни и вътрешни. Като външни той определи войната в Сирия, изострените отношения на Турция с кюрдите и заплахата от бежанска вълна. Те изискват да бъде затегнат контрола на границите ни, от който има отстъпление, след като вече аматьори могат вече да ловят цели групи незаконни мигранти. Вътрешната заплаха за сигурността ни идва от самия начин на управление - разграждането на институциите, конфликтите между властите, достигнали до равнища, които не са били наблюдавани през последните 25 години, които сами по себе си заплашват средносрочната перспектива на държавата, подчерта Пламен Орешарски.
Още от България
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората