Ако провеждащите се утре в съседна Турция избори за президент и парламент се фалшифицират в полза на Ердоган и партията му, страната е изправена пред гражданска война. Особено тежко ще бъде положението в кюрдските райони. Това прогнозира пред Faktor.bg политическият анализатор Осман Октай, който следи предизборната обстановка при съседите.
Според Октай тези избори са изключително важни не само за страната, но и за съседите им на Балканите. Той прогнозира големи изненади в нагласите на избирателите. Мухарем Индже, който е кандидатът за президент на Републиканската партия, която е наследник на Кемал Ататюрк, диша застрашително във врата на Ердоган. Дори контролираните от настоящата власт социолози му дават до 35% подкрепа. В същото време социолози и анализатори са категорични, че около 15% от избирателите в Турция крият от страх намеренията си и симулират, че ще дадат гласа си за Ердоган. Хората са обхванати от страх и не искат да афишират истинските си намерения.
Тази обществена вълна срещу Ердоган бе демонстрирана и на проведения преди дни предизборен митинг на Индже в Измир, където събра близо 2,5 млн. привърженици. Днес пък в Истанбулския квартал Мал тепе Индже е събрал рекордните 5 млн. привърженици. В същото време залите и стадионите с предизборни прояви на Ердоган остават празни, какъвто е случаят в Бурса, а хората се събират с административна принуда.
Срещу политиката на Ердоган е и кюрдската партия, ръководена от Сюлейман Демирташ. Той също е кандидат за президент, но води кампанията си от затвора в Одрин. Партията му участва и в надпреварата за новия турски парламент, а социолозите им дават да получат до 15% от вота в страната.
По време на кампанията Индже посети затвора в Одрин, където лежи Демирташ и осъди репресията срещу кюрдския лидер, настоявайки да бъде освободен, за да може да води нормална предизборна кампания.
Третият влиятелен играч на утрешните избори е Мерал Акшенер – тя беше зам. председател в партията на турските националисти на Девлет Бахчели, но след като той се прегърна с Ердоган и подкрепи едноличната му власт, оспори лидерския пости и поиска извънреден конгрес за определяне на нов водач на партията. С апаратни игри Бахчели запази поста си и изхвърли Мерал Акшенер от партията. В края на миналата година Акшенер регистрира нова формация - Партия на доброто, а към нея се присъединиха силни фигури, изхвърлени от Ердоган еднолично – бивши министри, кметове и т.н. „Партията на доброто” е покрила със структури цяла Турция и се очаква да бъде един от силните конкуренти за властта, обяснява ситуацията Осман Октай.
Според него най-важното на тези извънредни избори е, че всички са се обединили срещу Ердоган и едноличното му управление. Ако се стигне до балотаж, а той е напълно реален, Индже ще получи политическа подкрепа и от Акшенер, и от Демирташ.
Ердоган заедно с Девелт Бехчели направиха коалиция, която нарекоха Джумуриет, което означава Република, но това е просто за заблуда на избирателите. Искат да се представят за кемалисти и наследници на Ататюрк, а всъщност са крайни ислямисти, които мачкат демокрацията и принципите й. Прогнозите са, че Ердоган и коалицията му ще загубят доста гласове заради кюрдите и войната, която управляващите водят срещу тях, но и заради авторитарните методи за управление на страната.
Ако Ердоган направи опит с полицейски, съдебни, прокурорски и военни действия да фалшифицира резултатите от вота на турския народ, то страната ще бъде изправена на ръба на гражданската война. Дори и да стане с фалшификация президент, Ердоган няма да има мнозинство в следващия парламент, а това означава противниците му да поискат незабавни промени в конституцията и отмяна на едноличната власт. Сега всички в Турция са обърнати срещу Ердоган, а страната е пред тежката дилема - да утвърди едноличната власт, или да се върне към републиканските принципи на Ататюрк, коментира Осман Октай.
Осман Октай
При балотаж Мухарем Индже има шансове да спечели вота
Фактор Фактор
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."