Бойко Борисов направил силен ход с предложението си Михаил Миков да стане председател на Народното събрание. „Така той показа, че БСП е слаба и разединена - по-добре за самата БСП беше Миков да приеме, дори по-късно да се окаже така, че той не е председател. Това заяви Осман Октай в ефира на Нова ТВ часове преди първия ден на новото НС.
В разговорите видях много провокации. Само „Патриотичният фронт” се държа отговорно след като още при първата среща с ГЕРБ дойдоха и Валери Симеонов, и Красимир Каракачанов. Приемам като провокация присъствието на Трайчо Трайков в преговорната група на Реформаторския блок, провокация беше и присъствието на Светлин Танчев в групата на „България без цензура”, смята приближеният до Ахмед Доган.
„Политическите формации, които влязоха в този парламент, имат много сложна задача и мисля, че не бяха на нивото на избирателите, за да я решат. Бягството на парламентарните групи е непоемане на отговорност – всички са съгласни, че трябва да има правителство, а не искат да са в него” добави той.
„Според мен ръководството на ГЕРБ подходи сериозно и направи всичко възможно, за да води разговори за съставяване на парламент. Държавата има неотложни задачи – КТБ, еврофондовете, бюджета. Ако няма съгласие за правителство, най-добре е да има предсрочни избори възможно най-бързо. Вариант е да се даде допълнителен мандат на този служебен кабинет, който да изпълни програма с 5-10 пункта” обясни политикът.
Според Осман Октай добави, твърде голямото публично говорене е навредило. „Изказванията на всички, извън ГЕРБ, бяха провокативни – те не излязоха от предизборната кампания и агитация. Всички си държат на своето, на своята програма. Дори ГЕРБ да имаше самостоятелно мнозинство, трябваше да има консенсус по ключови задачи. А поведението на „Патриотичния фронт” ми напомня 90-те години, когато ДПС влезе в управление със СДС и след 10 месеца кабинетът падна, защото нямаше подписано коалиционно споразумение”, напомни той.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.