9 Февруари, 2026

ОССЕ : Дайте свобода на БГ медии, пазете ги от Сидеров

ОССЕ : Дайте свобода на БГ медии, пазете ги от Сидеров

Тя изрази безпокойството си по повод последния случай на заплахи към журналисти от страна на депутата и лидер на "Атака" Волен Сидеров.

От организацията припомнят скандалната ситуация, когато преди дни екип на телевизия СКАТ бе нападнат от Сидеров и членове на партията му в Бургас, докато репортерите са се опитвали да вземат интервю от депутатите. 

СКАТ е официален орган на конкурентна на "Атака“ националистическа формация – НФСБ, се казва още в позицията. Петимата журналисти са подали жалби в местната полиция, твърдейки, че са били словесно нападнати, с физически наранявания, като е пострадала и техника при инцидента.

"Този тип нападение към членове на медия е неприемливо. Политиците трябва да бъдат пример като показват високо ниво на толерантност към обществената критика и се уверяват, че дори гласовете, с които не са съгласни, са защитени", заяви Миятович.

Тя допълни, че офисът ѝ е регистрирал няколко случая на словесни и психически атаки срещу журналисти от Сидеров през последните години.

"Подобни заплахи не само застрашават засегнатите журналисти, но може да навреди на свободното изразяване и има ужасяващ ефект върху свободата на медиите. Политическият имунитет не трябва да позволява лошото отношение към журналисти и публичното унижение на служители в медиите", продължава официалното изявление на представителя на ОССЕ.

"Вярвам, че българските власти ще гарантират, че такова поведени повече няма да се толерира", заяви още Миятович.

 

Сподели:

Коментари (0)

 Атанас Атанасов: "Петрохан" е  тежка криминална аномалия на едно затворено общество

Атанас Атанасов: "Петрохан" е тежка криминална аномалия на едно затворено общество

По думите му „вероятно става въпрос за убийство и самоубийство“, но подчерта, че „трябва да се изяснят всички факти и доказателства

Ивайло Мирчев с проект:  Задължаваме ДАНС и прокуратурата да предоставят всички документи, свързани с НАКЗТ и случая „Петрохан“

Ивайло Мирчев с проект: Задължаваме ДАНС и прокуратурата да предоставят всички документи, свързани с НАКЗТ и случая „Петрохан“

"Изискваме те да бъдат предоставени незабавно, а класифицираните да бъдат разсекретени, за да бъдат публични, за да се запознае с тях обществото", пише той

Пожарът в „Петрохан“ е запален от тримата мъже, чиито тела бяха намерени в хижата (видео)

Пожарът в „Петрохан“ е запален от тримата мъже, чиито тела бяха намерени в хижата (видео)

На единия от записите се чува разговор:  „Благодаря ви за всичко“, „Да тръгваме!“, „За мен беше чест“.