Става дума за ваканционен комплекс "Санта Марина" на входа на Созопол. Според публикацията той e построен в защитена зона по Директива 92/43 на ЕЕС за опазване на дивите птици, която се отнася до защитена зона по Директивата за местообитанията.
Данни от имотния регистър сочат, че "Санта Марина" има договор за право на ползване на 14 декара гора от държавния горски фонд. Договорите за "право на ползване" са сключени миналата година със земеделското министерство. По принцип такива договори се сключват за срок от 30 г. и са регламентирани в текст от новия Закон за горите.
От документите в Агенцията по вписванията става ясно, че "Санта Марина" е заплатила за това право по 6,3 лева на квадрат или при срок от 30 години: 21 стотинки на година.
В самия край на предишното управление, през юни 2009 г. ваканционният комплекс "Санта Марина", се сдобива с право да ползва 11 декара без да заплаща нито лев. Това става по стария закон за горите, който предвижда и възможност за "извършване на дейности, свързани с дълготраен и краткотраен отдих", но без застрояване.
През 2011 г. вече по новия Закон е сключен нов договор с МЗХ и към тези 11 декара е добавен още един терен от 3,5 декара, като правото на ползване вече е платено по 6,3 лв/кв.
Това е изключително странно, тъй като по новия Закон за горите, който е действал при сключването на договорите през 2011 г., платено право на ползване се учредява единствено в случай на търсене на подземни богатства или за разполагане на пчелини, пише "Биволъ". Останалите възможности са за научна дейност и археологически проучвания, но за тях учредяването е безплатно.
Сайтът изнася още, че депутатът и председател на Контролната комисия на ГЕРБ Десислава Танева е била в управителния съвет на акционерното дружество "Фоукал Пойнт Инвестмънт". 95,68% от "Фоукал Пойнт" са собственост на "Феърплей Интернешънал". "Феърплей" от своя страна е собственик на комплекса "Санта Марина". Танева напуска "Фоукал Пойнт" след като е избрана за депутат от Сливен през 2009 г.
Две седмици след като гръмна "Дюнигейт" министърът на земеделието Мирослав Найденов обеща да предостави списък на всички процедури за изваждане на гори от държавния фонд и тяхната продажба на частни лица на Комисията по корупция в Народното събрание.
За да е пълна картината обаче, трябва да бъдат предоставени и договорите за право на ползване на държавни гори, от които ще се види къде се намират те, на кого са дадени, колко е платено и за какво ще се ползва този обществен ресурс, пише "Биволъ".
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен