Ректорът на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) Стоян Денчев не притежава допуск до класифицирана информация от 24 януари 2015 година, става известно от отговор на Държавната комисия по сигурността на информацията на въпроси на "Дневник".
Разрешението за допуск е било издадено от ДАНС през 2011 година. Освен това отговора се разбира, че регистратурата в УниБИТ за класифицирана информация също е била закрита още в началото на миналата година поради отпаднала необходимост. Тя е съществувала от 2006 година.
Повод за въпросите беше излъчен репортажв Би Ти Ви за това как научните трудове, с които бившият и настоящият шеф на ДАНС - Цветлин Йовчев и Владимир Писанчев са получили докторска степен от университета, ръководен от Денчев, са засекретени. Ректорът на УниБИТ отрича това.
Пред бТВ миналата седмица Денчев, който е член на атестационната комисия, одобрила труда на Писанчев на тема "Време и развитие на политиката в защита на класифицираната информация", заяви че "има допуск, който може би изтича след година".
Потърсен за коментар от "Дневник", Денчев заяви, че допускът му може би е изтекъл и че
"няма нерви да се занимава с негативни неща, свързани с университета, на които не съм длъжен да бъда рупор".
Впоследствие при повторен разговор, Денчев заяви, че няма да поиска отново да има достъп до секретна информация, защото това не му е необходимо.
Той отрече да е ръководител на труда на Писанчев, както и дисертацията някога да е съхранявана в университета. По думите му ръководител е Иванка Павлова, заместник-ректор по учебната дейност, а той е само член на атестационната комисия. Засекретяването се наложило заради данни в научния труд е съдържал информация за структурния състав и функциите на служители в ДАНС.
"Отивахме в ДАНС, даваха ни копия на хартия, нямахме право да си водим записки", разказва Денчев за работата по научния труд на Владимир Писанчев.
За регистратурата с класифицирана информация, ректорът коментира, че то е било закрито, заради отпаднала необходимост.
"Почти нямахме секретни материали, а такова звено изисква системи за охрана и други поддръжки", заяви още Денчев.
Той отново отрече трудовете на бившия вътрешен министър Цветлин Йовчев и на бившия председател на ДАНС Никола Казаков, които са преподаватели във висшето училище, да са секретни.
Ректорът заяви, че "откакто се е разразила ситуацията с университета" на бюрото си има над 50 молби на студенти, които искат да се прехвърлят в бившия библиотекарски институт. Денчев каза още: "Факт, че съм бил депутат от ДПС, но от пет години не съм се виждал или чувал с Ахмед Доган или Лютви Местан".
Темата за обвързаностите между службите, УниБИТ и властта, конкретно в лицето на ДПС, излезе на дневен ред покрай скандала около разработката "Червеи", в която незаконно са контролирани сървъри на МВР.
В началото на скандала председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност Атанас Атанасов обяви, че съществува "Сарайско-библиотекарската групировка", която "имплантира в службите свои поставени лица". Тогава той назова конкретно почетния председател на ДПС Ахмед Доган и хора, гравитиращи около Димитър Иванов.
Иванов, който е известен с прозвището Митьо Гестапото заради агентурното си минало като шеф на Шести отдел в Държавна сигурност, е директор на "Институт за изследване и развитие на лидерството в информационна среда" в УниБИТ и член на научния съвет на университета.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."