Днес сдружението на украинските организации в България (СУОБ) «Мати Украйна» ще отбележи 85-та годишнина от Гладомора и избитите невинни жертви от режима на Сталин и съветска Русия. Инициаторите канят всички граждани да се включат в инициативата «ЗАПАЛИ СВЕЩ» като запалят по една свещ в памет на загиналите. Възпоменанието ще се проведе на пешеходната зона до храма „Света Неделя” в София.
Гладоморът е геноцид на украинската нация, осъществен от ръководството на Съветския съюз с цел окончателна ликвидация на украинското съпротивление на тоталитарния комунистически режим, усмиряване на украинците и спиране на техните опити да построят независима от Москва Украинска държава. През 1932-1933 година от глад, изкуствено създаден от ръководството на Съветския съюз загиват от 7 до 10 милиона души на територията на Украйна. По-голямата част от документи и отчети и до ден днешен се намират в архивите на Москва и са недостъпни за учени и историци.
Чрез пълното нсилствено отнемане на всички хранителни продукти Кремъл осигури условия за унищожаване на част от украинската нация. С постановлението на ЦК ВКП(б) и Раднаркома на СССР от 22 януари 1933 година украинците са блокирани в рамките на територия, на която има глад, забранено им е заминаване в други региони с цел купуване на храна. Подобни решения не се прилагат в нито един друг административен регион СССР или република.
Гладоморът – това не е само липсва на храна, това са и 66 тона злато, 1439 тона сребро, диаманти, антиквариатни ценности, които съветите са получили от населението на Украйна, предадено от гладни хора, които са се опитвали да оцелеят, да спасят не само своето семейство, но и своите съселяни от
гладна смърт
Трагедията на украинския народ от 1932-1933г. е и българска трагедия
Счита се, че по времето на двата Голодомора от 1921-1923 г. и 1932-1933 г. българите в Таврия дават общо около 30 000 жертви. Поне 20 000 души са измрелите по време на "Великия глад" от 1932-1933г. Демографският удар върху българските селища в Таврия от глада е голям, но те не изчезват. Съгласно най-новите изследвания, вследствие на Голодомора жителите на българските села са намалели през тези страшни години от 60% до 80 %.
През зимата на 1946-1947 г. сталинската власт организира нов следвоенен Голодомор и в Бесарабия (Молдова и Одеска област на Украйна), при който умират над 70 000 етнически българи. Така общо в трите сталински Голодомора по приблизителни данни умират около 100 000 бесарабски и таврийски българи, което е около 1/3 от техния брой.
През 2006 година със Закона на Украйна «За Гладомора в Украйна през 1932-1933 година» изкуственият глад бе признат за геноцид срещу украинския народ. През 2010 година с постановлението на Апелационния съд на град Киев е доказан геноциден характер на Гладомора, а съответно и намерението на Сталин, Молотов, Каганович, Постишев, Чубар, Хатаевич, Косиор да унищожат част от украинската нация.
Европейският парламент призна Гладомора за престъпление срещу украинския народ и срещу човечността. Съответна резолюция бе одобрена на 23.10.2008 година.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"