Отбраната и сигурността не са приоритет на правителството в този вид на Проектобюджетът за 2015. Това е мнението на генерал-лейтенант о.р. Кирил Цветков председател на Общественият съвет по въпросите на отбраната (ОСВО), съобщава БГНЕС.
"Има решение на парламента, който е приел Бяла книга. Позицията на президента Росен Плевнелиев е, че разходите трябва да бъдат 1,5 – 2% от БВП. Предлагат се мероприятия, с които се поемат ангажименти към НАТО. И изведнъж правителството заявява, че всичко, което е поето като ангажимент от няколко парламента и това, което заявява главнокомандващият и президент, няма никаква стойност и значение и се отпуска бюджет, който е по-лош от миналата година.” обясни той.
Според него обещанията, които сме поели на срещата на върха на НАТО в Уелс, не могат да бъдат изпълнени. В същото време парите за капиталови разходи са почти похарчени, с останалите може да се изпълни само санитарният минимум от целите на способностите на НАТО.
Очакваното ниво на отбранителните ресурси ще направи изключително трудно намирането на баланс между ангажиментите на България към операциите на НАТО и подготовката и модернизирането на въоръжените сили, смята генерал-лейтенант Кирил Цветков.
"Пета година непрекъснато се намаляват разходите за отбрана в абсолютни стойности и в проценти и прогнозите са да продължават да намаляват, което е още по-лошо. Отбрана не се прави с проценти, а се прави с реални пари", завърши председателят на Общественият съвет по въпросите на отбраната. Според него проблемът е, че държавата не може да осигури достатъчно приходи.
Още от България
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"
Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия
Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ
Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане
Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване
Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние