20 Юни, 2026

Отложиха делото за КТБ за догодина

Отложиха делото за КТБ за догодина

Във Върховния административен съд започна делото за лиценза на КТБ по жалба на акционерите срещу решението на БНБ. 

Защитникът на най-големия акционер в КТБ - "Бромак", Менко Менков, коментира пред журналисти, че основните им оплаквания са за процесуалната незаконосъобразност и за липса на материална законосъобразност на решението на БНБ.

По думите му решението е прието от незаконен състав на Управителния съвет на БНБ, защото в него не е участвал подуправителя на БНБ Цветан Гунев. 

Адвокат Менков заяви, че към момента, в който лицензът на КТБ е бил отнет, Гунев нито е бил отстранен от длъжността си, нито е бил поканен да участва в заседанието на УС. 

Защитникът уточни, че според закона, се изисква участието на всички членове на УС за да бъде взето решението за отнемането на лиценза. 

Според Менков добави, Димитър Костов пък е трябвало да си направи отвод, заради конфликт на интереси, защото съпругата му работи в КТБ. 

Защитникът посочи още, че решението за отнемането на лиценза е било взето и без доклад на квесторите, които пък според него са некомпетентни. 

По думите на адвоката по делото няма и доказателства за капиталовата неадекватност на КТБ. 

Затова акционерите искат международна експертиза, която да установи имала ли е банката капиталова неадекватност, какво се е случило с КТБ в момента на започването на работата на квесторите, както и какво е било състоянието на банката преди встъпването на квесторите. 

Главният юрист на БНБ Нина Стоянова заяви, че исканията за разглеждане на жалбите са недопустими, защото не засягат директно правни интереси на акционерите. 

Според нея, адресат на акта на БНБ е единствено КТБ и той не създава права и задължения за акционерите. 

Стоянова посочи, че разгледаните по време на делото примери от дейността на Европейския съд по правата на човека също не са съотносими към този случай. 

По думите й акционерите не са се възползвали от законовата си възможност навреме да обжалват както акта за поставяне на КТБ под специален надзор на 22 юни, така и удължаването на срока на специалния надзор с два месеца. 

Следващото заседание е на 9 февруари.

Сподели:
Инджова посече "външната ни политика": Държим тон, който няма нищо общо с една нормална дипломация

Инджова посече "външната ни политика": Държим тон, който няма нищо общо с една нормална дипломация

"И как ще направят бюджет 131 души, които са проводници на различни лобистки интереси и на всичките тези интереси трябва да се даде задоволяване?! ", пита тя

Калфин: Много е опасно Радев да говори за православни семейства и кръстоносни походи

Калфин: Много е опасно Радев да говори за православни семейства и кръстоносни походи

Той подчерта, че съществуват различни варианти за ограничаване на държавните разходи, но всички те имат своята цена.

Десетки сигнали за мазут от няколко плажа по Южното Черноморие

Десетки сигнали за мазут от няколко плажа по Южното Черноморие

Експерти са извършили проверки на място

Коментари (0)