"Не сме получавали конкретни сигнали за случая с работниците, държани на сила във Великобритания, фирмата посредник е проверявана. През 2016 г. са установени нарушения, заради които имаше основание за отнемане на лиценза", заяви пред БНТ Дина Христова от "Главна инспекция по труда".
Тримата заподозрени по случая в Корноул са пуснати, а информацията за българи сред работниците не се потвърждава, както беше в началото.
"Няма договор с чуждестранен работодател, в приемащата държава, което трябва да се изисква. Не са предоставяли трудови договори на лицата, които тръгват. Двете наказателни постановления са влезли в сила, отнет е лицензът, след обжалване лицензът обаче е възстановен. В момента отново тече процедура по отнемане на лиценза на фирмата посредник по случая в Корноул", съобщи тя.
Христова отбеляза, че е имало сигнали, че се взимат суми от лицата, които се изпращат на работа в чужбина.
Христова отбеляза, че законодателството в ЕС е много единно:
"Понякога при сигнали от чужбина ги изпращаме на колегите на място, за да направят проверки, понеже законодателството в Европа е единно и имаме случай на компенсирани работници по подобна схема с фирма посредник. Тази фирма е била регистрирана от европеец у нас", коментира тя.
Тя бе категорична, че много трябва да се внимава при сключване на договор с фирма посредник, за да може после да си искаме правата, ако са нарушени.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас