Дворецът "Евксиноград " ще бъде отворен за посещения на туристи след Нова година. Бившата царска резиденция, която днес се използва за почивка на властта край морето, дълго време беше табу за простосмъртни. От две години тази уникална със своята архитектура национална забележителност беше затворена заради мащабната реставрация на Двореца и възвръщане на целия му блясък от преди 130 години по проекта на МС за близо 9.8 млн.лева .
"Евксиноград" се превръща в атрактивна туристическа дестинация и влиза в маршрутите на всички големи туроператори. След Нова година ще бъде представен със своя уеб страница , на която ще бъдат качени цени за посещение, времетраене на разходките и какви турове ще се провеждат в него. Това съобщи ръководителката на проекта " Реставрация и консервация на дворец "Евксиноград" и прилежащия му парк " Надежда Йорданова. Входът ще струва между 5 и 18 лева, при цени между 5 и 8 лева досега. Най-ниската тарифа се запазва за пенсионери и учащи се, ще има намаления и за групови посещения.
В Двореца са реставрирани фасадиге на сградата , възстановени са княжеската спалня с будоар и баня, огледалния салон за срещи, работният кабинет , изграден е вътрешен панорамен асансьор за хора с увреждания, сервизен асансьор за кафето в западното крило , изпълнени са автентичните настилки и копринени тапети по стените. Очаква се попълнение с оригинални мебели, между които и билярдна маса, за които МС обяви обществена поръчка. В нея могат да участват без ограничетие както майстори -дърворезбари, така и антиквари.На третия етаж в сградата ще има музей на дворцовия живот с експонирани вещи на царската фамилия. Ше бъде изложен описът на арх.Леерс с поръчка за мебелите от лондонска фирма, направена през 1892 г. В "Евксиноград" са възстановени още щалът -бившата конюшня, Холандската и Френската оранжерии, паркът с лилиите и розариумът пред Двореца по оригиналните планове от изграждането им.По проекта е консервирана античната и средновековна крепост " Кастрици" -единственият археологически обект, който беше затворен и пазен зорко от НСО. Той влиза също в туристическите маршрути. Край него е реставрирано и любимото каменно царско кресло върху издатина в морето.
Това културно-историческо наследство и прекрасно място , с което се гордеят Варна и България, ще стане широко достъпно за туристи, каза регионалният министър Лиляна Павлова, която посети Двореца във финалната фаза на проекта.
Още от България
Детето от Конаре със синдром на Даун се издирва с помощта на термокамери
Издирването е затруднено заради климатичните условия
Делян Пеевски: Поздравявам служебния премиер Главчев за този исторически момент
Визира подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна
Защитените природни кътчета в България се увеличиха с 2 гори край Златица и Харманли
Новите защитени територии са „Златишка букова гора“ край гр. Златица и „Крайречната гора“ до харманлийското село Рогозиново