Не мога да дам отговор има ли картел за горивата и защо не падат цените на горивата. Има си държавен орган, който да се произнесе. Но у нас винаги е имало бензиностанции, които продават по-евтино петрола. Въпросът е защо и други не го правят – очевидно защото печалбите са им по-добри, когато продават на другата, по-високата цена. Така коментира ситуацията около високите цени на горивата в България бившият енергиен министър Румен Овчаров в студиото на Би Ти Ви.
По думите му България е избрала този пазар да бъде конкурентна среда, но дали е такава – трябва да отговори компетентния орган. Подобна изглежда ситуацията и с цената на електроенергията, която ще се либерализира след отварянето на свободния енергиен пазар.
Не трябва либерализацията да я приемаме като панацея, тя има положителен ефект, само когато дава възможност за конкуренция. Но не мисля, че ще се намали цената на тока и след поредната стъпка за либерализиране на пазара. По-скоро смятам, че тя ще върви нагоре, защото се отваряме към един пазар, където цените на електроенергията са много по-високи отколкото в България.
На въпрос на водещата дали е съгласен с принципната позиция на БСП да не подкрепи Меглена Кунева за образователен министър, Овчаров бе пределно ясен.
Аз ще подкрепя позицията на БСП. Защото като имам предвид кариерата й на политик, Кунева не се покрива с разбирането ми какви трябва да бъдат управленците в България. Тези хора трябва да имат първо експертиза, второ – да умеят да защитават националните интереси и трето – да имат здрав разум. В този смисъл за мен Кунева е една конюнктурна кандидатура, която с право съпартийците ми няма да подкрепят, посочи бившият министър.
Що се отнася до партньорството между БСП и ДПС в последния парламент, Овчаров не видя в него никаква драма, а по-скоро нещо реалистично и обективно.
Не виждам драма, че БСП и ДПС ще си сътрудничат като опозиционни партии. Драмата е, че БСП не се разграничи от това, което правеше правителството на Орешарски, когато стана прислужница и клекна в краката на една олигархична групировка, каквато е ДПС. С искания вот на недоверие сега БСП заедно с ДПС дават заявка да бъдат една сериозна опозиция. Смятам, че вотът си заслужава. В същото време обаче трудно приемам новия образ на Доган като български патриот. ДПС е българска партия на българските турци, това съм го казвал преди години още. Не трябва да отричаме и други две неща – приноса на Доган за мирния преход у нас и това, че ДПС не стана подвластна на Турция. Разбира се оставам настрана тоталитарния начин, по който се управлява партията, обръчите от фирми и пр., които са скандални. Но мисля също, че става дума за икономически сблъсък между Доган и Местна. По-скоро Доган се уплаши, че Местан ще му измъкне партията, която е основния механизъм, чрез който осъществява корпоративните си интереси. Но Местан надцени своя авторитет в ДПС, както и очакваната подкрепата от Турция, коментира политикът.
Румен Овчаров смята, че у нас ще има предсрочни избори, но не сега.
Борисов добре разбира, че властта износва и след президентските сам ще предизвика предсрочни избори. Що се отнася до БСП - идеята е не да стои в опозиция, а да стане опозицията и алтернативата, но времето ще покаже дали това ще се случи, подчерта бившият министър.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"