Висшият съдебен съвет избира председател на Върховния касационен съд. Кандидатите за поста са Лозан Панов и Павлина Панова.
Лозан Панов е завършил право в Софийския университет през 1995 година. Последователно работи в Софийски окръжен съд, Софийски градски съд и Софийски районен съд, сочи неговата биография.
Специализирал е Европейско административно право и управление на съдебната система в Австрия и Германия. От 2007 г е председател на Административен съд - София-град. През 2012 година печели конкурс и е назначен за съдия във Върховния административен съд.
Той е съдия в Седмо отделение на ВАС, което се занимава с делата за конфликта на интереси, достъпа до обществена информация, движение по пътищата, комуникации, защита от дискриминация, защитени територии и правата на потребителите.
Павлина Панова завършва Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". След завършването си тя работи като прокурор в Софийската районна прокуратура. През ноември 1994 г. е назначена за съдия в Софийския районен съд, а четири години по-късно е избрана за съдия в Наказателното отделение на СГС.
В периода септември 2001 – април 2007 г. е съдия в Софийския апелативен съд. На 1 април 2007 г. е назначена за съдия в Наказателното отделение на ВКС.
Панова е преподавател към Националния институт на правосъдието, където участва в екип от преподаватели, осъществяващи текущото обучение на магистрати по програмите за основи на европейското право, за наказателноправно съдебно сътрудничество и за правата на човека и основните свободи. Лектор е и към Центъра за обучение на адвокати по същите теми.
От 2005 г. насам съдия Панова е кореспондент за България по проект на Европейската комисия, посветен на приложението на европейската заповед за арест, а от 2007 г. е член – национален представител на България в Съвместния общонадзорен орган на Евроджъст – Хага. От началото на 2009 г. тя е съдия ad hoc в Европейския съд за правата на човека.
Панова бе кандидат за поста при първата процедура за избор на председател на ВКС. Тогава тя се бореше срещу Таня Райковска, но нито една от двете кандидатки не успя да събере необходимите 17 гласа.
Председателят на ВКС е един от "тримата големи" в съдебната ни система. Той, както и председателят на Върховния административен съд и главният прокурор, се избират от Висшия съдебен съвет с мнозинство повече от 2/3 от членовете му, т.е. със 17 гласа. Мандатът на председателя е 7–годишен.
Този на досегашния съдия номер едно проф. Лазар Груев изтече тази есен. Груев бе избран на 9 ноември 2007 година и назначен с указ на президента на 12 ноември.
Постът във върховната съдебна инстанция е основополагащ за независимост на правосъдието и върховенство на закона, тъй като ВКС издава и тълкувателни решения, които са задължителни за всички съдилища в страната.
Освен това председателят на ВКС заедно с председателя на Върховния административен съд и главния прокурор се възприема като лицето на българската съдебна власт.
Според чл. 108 (1) на Конституцията на Република България ВКС е "висшата съдебна инстанция по наказателни и граждански дела".
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."