Тя беше поискана лично от премиера Бойко Борисов след критиките към работата на енергийния регулатор при последния скок на цената на тока с 13 % през юли.
Новата комисия ще бъде формирана на паритетен принцип - в нея ще влизат по един представител от всяка ПГ в НС и един независим депутат.
Депутатът от левицата и бивш икономически и енергиен министър Петър Димитров обяви за безсмислено нейното създаването, тъй като единственото нещо, с което ще се занимава е да „съзерцава" работата на ДКЕВР. Той призова управляващите, ако наистина искат парламентарен контрол върху работата на енергийния регулатор, да променят закона и НС да избира членовете на тази комисия.
От своя страна депутатът от ГЕРБ Диан Червенкондев, който е и зам.-председател на парламентарната комисия по икономика и енергетика напомни, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е била обвинена в непубличност, в непрозрачност, в зависимост.
„За да пресечем тези политически спекулации, ние предлагаме една обективна комисия, която да наблюдава дейността, да може чисто политически и често експертно да се обсъждат решенията на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Нека да видим как тя ги взема тези решения и тогава ако има съмнения, ако има въпроси от различно естество, да бъдат задавани и съответно да получаваме отговори", каза народният представител от ГЕРБ.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."