Той разказа, че синът му бил смел и дързък човек, истински родолюбец, който искал да направи нещо добро за България. Много хора му повярвали, подкрепяли и така успял да създаде империята “Мултигруп”. Много хора му се радвали тогава, защото разкрил много работни места, създал по-добри условия за труд и живот на стотици хора. Подкрепял го дори Андрей Луканов, когато правели газовата връзка с Русия. Но това не продължило дълго, тъй като имало политици, които открито работели срещу бизнеса на сина му.
В първите години, когато започна да се занимава с бизнес, всички помагаха на Илия, радваха му се, защото той се изправи срещу глада и мизерията в България тогава. Получихме уважение от управляващите. Но след това се появиха хора, които нямаха способности да развиват и управляват това, което имаха и му завиждаха. Сред тях беше дори Жан Виденов. Той също не беше в час, един човек, който не е работил, не познава хората и в движение трябваше се да учи как се управлява една държава. Той не притискаше пряко Илия, но се намесваше във вътрешните работи на фирмата. Когато Илия теглеше кредит, той разпореждаше къде да влага парите, правеше го не пряко, а чрез свои сътрудници, коментира Найденов.
По думите му драмата за империята “Мултигруп” настъпва по времето на Иван Костов - единственият човек, който не оценил Илия Павлов.
Иван Костов беше един студенокръвен човек, нямаше опит да управлява държавата. Той можеше да преподава на малолетните, но имаше професионални деформации. Голямото развитие на Илия го подразни, искаше в неговия кръг да вкара други хора, проявяваше огромна агресия – проверка след проверки, дори пращаше хора с качулки, за да ровят и търсят нещо, за което им е казано – незаконни пари, оръжие. Но Илия не намери сили да се уповава на законите и се опъна. Един ден в прав текст му каза: “Крадецът вика дръжте крадеца”. От този момент нещата станаха необратими. Тогава вече бяхме създави Кредитна банка. Но със заповед, не помня устна или писмена, Костов разпореди по подходящ начин всички държавни предприятия да си изтеглят парите от тази банка. Така бяха изтеглени над 500 млн. и банковият надзор я обявиха в ликвидност. Това беше сериозен удар по “Мултигруп”, обясни Павел Найденов.
Той разказа и за приятелството между Илия Павлов и Ахмед Доган. Всичко се случило около закупуването на един занемарен завод за плодове и зеленчуци в Дулово, от където бил депутат Доган. Найденов обаче не потвърди, че между тях е имало близки отношения, нито че те са били отношения между политик и бизнесмен. По-скоро Сокола има харизмата да покорява и приобщава хората към себе си, с което е спечелил Илия Павлов.
Найденов категорично отрече тезата, че правителството на Беров е било “правителство на Мултигруп”, защото по никакъв начин не са се възползвали от него, тъй като вече са имали успешно участие в приватизацията и не им е била нужна особена протекция. Найденов обаче не скри, че са се чувствали далеч по-комфортно при правителството на Симеон Сакскобургготски, когото не веднъж са посрещали в хотелите на Илия Павлов, бил е техен гост, но за всичко си е плащал.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"