Румен Радев няма политически опит, което е неговият голям плюс. Може обаче да се превърне и в минус. Това заяви Петър Стоянов, президент на България в периода 1997-2002 г., в коментар по Би Ти Ви.
Той изрази увереност, че Румен Радев ще бъде напълно лоялен към НАТО, въпреки нескритата от него проруска ориентация. Стоянов обаче избегна да коментира изявленията на генерала, който смята, че трябва да бъдат преразгледани санкциите към Русия и анексирания Крим.
„Ген. Радев многократно заяви, че е възпитаник на американско военно училище, натовски генерал. Кому е нужно тогава да му слагаме етикет, че е прокремълски настроен“, каза Петър Стоянов и подчерта, че евроатлантическата общност у нас трябва да даде увереност на Радев и да го подкрепи, а не „да му лепят етикети и зорлем да го вкарват в една писта, която вреди на България“.
Стоянов разказа, че се е чул с Радев една седмица след изборите и го е поздравил за победата: „Стори ми се един разумен, сериозен човек, който би приел съвети, но човек, който може да взема решения. Българската политика има нужда от такива хора с характер“, категоричен бе Петър Стоянов.
Според него настоящият държавен глава Росен Плевнелиев, чийто мандат изтича, не е допуснал съществени грешки. „Всеки има такива, но неговият мандат беше успешен“, смята Стоянов.
Петър Стоянов коментира и политическата ситуация у нас и по-специално състоянието в дясното политическо пространство. Той направи уговорката, че вече се е откъснал от реалната политика и почти не познава младите десни лидери, както и това, че е научил от медиите за конфликта в СДС и новия политически проект на Христо Иванов.
СДС и ДСБ имат много сложна история, като в италианските семейства, които се разделят и събират, ту се обичат или ругаят. Но нямам представа как ще завърши свадата в СДС. Не зная дали ДСБ ще успее да развие своя проект, или няма пак да се сети отново за своята много пъти изоставяна и прелъстявана съпруга СДС. Сериозно претенция за дясно има и партията на Бойко Борисов, тя и институционално така е поставена, като член на ЕНП. Но не зная дали малките десни партии ще останат патерици на ГЕРБ. Това, в което съм сигурен е, че у нашия народ има енергия. И сега много важна е не платформата, а хората, които стоят зад нея. Познавам бегло Христо Иванов и не мисля, че той е политически шарлатанин, вярвам в личната му почтеност. Що се отнася до проекта – той поставя една от най-важните теми – за законността. В този смисъл въпросът не е дори в това кой ще управлява тази партия, а в това, че законността винаги трябва да управлява. Тоест да направим добри закони, работещи закони, които да защитават обществения интерес. Въпросът е и кой ще се нареди зад неговото знаме – старите физиономии с познат декларативен патос, но без позиции и идеи, какви май вече се нареждат или чисти и неопетнени лица. Но дали аз лично ще подкрепя този проект не зная. Десните хора искат да видят не платформи, а едно истинско лидерство, коментира Петър Стоянов.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.