Днес на официално посещение у нас пристига украинският президент Петро Порошенко. Визитата му е еднодневна и е по покана на държавния глава Росен Плевнелиев, съобщават от прессекретариата на българския президент.
В рамките на официалната си визита украинският президент ще открие паметник на националния герой на Украйна Тарас Шевченко * в столицата.
Събитието, на което ще присъства и посланикът на Украйна в Република България Н.П. Микола Балтажи, ще се състои на пл. „Възраждане“ от 16.00 ч.
Акцент в разговорите между държавните глави на България и Украйна ще бъдат въпросите на двустранното търговско-икономическо и инвестиционно сътрудничество, на регионалната и международната сигурност, както и от европейския дневен ред
След официалното посрещане на Петро Порошенко от Росен Плевнелиев на пл. "Св. Александър Невски" в столицата, двамата ще проведат разговор "на четири очи".
Ще има и пленарни разговори на двете официални делегации, след което на церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2, и в присъствието на президентите Росен Плевнелиев и Петро Порошенко ще бъдат подписани важни двустранни документи.
В рамките на официалното си посещение в София Петро Порошенко ще разговаря и с министър-председателя Бойко Борисов.
Припомняме, че България беше сред първите страни, които осъдиха агресията на Русия в части от Украйна и анексирането на Крим.
* Тарас Шевченко е известен украински поет и художник. Роден е на 9 март 1814 г. в семейство на крепостни селяни в Черкаска област. Талантът му на поет и художник е забелязан от руски и украински интелигенти. През 1838 г. е освободен от крепостничество и започва да следва в Художествената академия в Петербург. През 1847 г. заедно с други украински и руски демократи основава Кирило-Методиевско братство, чиято цел е да освободи всички славянски народи от царското и друго потисничество. Същата година дружеството е разтурено, Шевченко е изпратен като редник в средноазиатските пустини с личната забрана на Александър II: “писать и рисовать запретить”.
През 1858 г., болен, но несломен, Шевченко се завръща в Петербург. Умира на 10 март 1861 г. Първоначално е погребан в Петербург на Смоленските гробища. След 58 дни украинците получават разрешение гробът с тялото на Тарас да бъде пренесен в Украйна.
Великият Кобзар намира покой “на Вкраїнi милiй” – препогребан е около град Канив на брега на р.Днепър.
Личната съдба на поета е символ на съдбата и на целия украински народ. В песните на Шевченко пее самата Украйна. Той е онзи славянски поет, който наравно с Пушкин упражнява най-силно влияние върху творчеството на най-добрите наши писатели и поети преди Освобождението – Любен Каравелов, Петко Славейков и Райко Жинзифов.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"