6 Декември, 2025

Плевнелиев: Бъдещето се гради върху научени уроци, мир - чрез интеграция

Плевнелиев: Бъдещето се гради върху научени уроци, мир - чрез интеграция

Бъдещето се гради върху научените уроци от историята. Мир се постига чрез интеграция и сътрудничество между народите. Това каза държавният глава Росен Плевнелиев в словото си по случай Националния празник 3-ти март на площад „Народно събрание“, предаде репортер на Агенция „Фокус”.

„Кризи е имало и ще има. Хуманизмът, върховенството на закона и споделените ценности са верният път за достойното справяне с тях. Днес няма народ и държава, която може да се справи сама с глобалните кризи и предизвикателства”, заяви президентът.

„Преди близо 140 години българите също получиха широка международна подкрепа в своята борба. Ето защо ние на свой ред не можем да останем безгласни, когато други народи стават жертва на чужда агресия”, заяви Росен Плевнелиев. По думите му, не бива да си затваряме очите, когато един или друг политик се опитва да наложи националния егоизъм пред солидарността и общите решения.

„От нашата честна позиция, от будната съвест на всеки гражданин, зависи много. Бъдещето се гради от смелите и последователните. Бъдещето се гради върху научените уроци от историята. А те са, че мир може да има само когато човешките права и свободи и принципите на международния правов ред важат за всички. Мир се постига чрез интеграция и сътрудничество между народите”, уточни държавният глава.

„Само така, като свободни и горди хора, в 21 век ще запазим светлия стремеж на нашите предци и ще научим децата си, че българите сме народ с достойнство и самочувствие.

И нека в деня на българската свобода отново да извикаме с цяло сърце: Да живее България!”, заяви президентът Росен Плевнелиев.

Сподели:

Коментари (0)

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

На борда на кораба остава 10-членен екипаж, който е поискал евакуация от българските власти.

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.