„България се ползва с особено висока репутация в Косово, в резултат на работата на българските военнослужещи, участници в мироопазващата мисия на НАТО KFOR в Косово. Това отваря много врати и създава перспективи. България води Косово по пътя на европейската интеграция. Страната ни тук е лидер. Вие сте посланици на България, успешни, посветени и достойни", подчерта държавният глава на среща с българските военнослужещи в базата на KFOR „Филм сити", където е базиран щабът на мисията в Прищина.
Върховният главнокомандващ открои изключително високата оценката на политическото ръководство на Косово за работата на българите в рамките на мисията на KFOR, както и в международните организации в страната. „Най-важната оценка за работата ви обаче идва от народа на Косово, който ви обича, който се отнася с огромно доверие и уважение към вас и вашия труд", каза Росен Плевнелиев пред българите.
Президентът посочи, че изграждането на държавните институции в Косово и подкрепата за дейността на международните мисии в страната са сред най-важните задачи на българската политика на Балканите. „Установяването на върховенството на закона в Република Косово е от ключово значение за постигането на трайна стабилност и икономически просперитет не само за страната, а и за региона на Югоизточна Европа", заяви президентът Росен Плевнелиев. По думите на държавния глава, нито една държава от региона не може сама да бъде успешна в борбата срещу тероризма, проявите на нетолерантност и екстремизма.
„България ще продължи да бъде част от мисията на KFOR, докато сме сигурни, че процесът на утвърждаване на демократичните ценности е необратим", посочи още Росен Плевнелиев.
Държавите от Балканите да останат трайно ангажирани с решаването на икономическите проблеми, пред които е изправена Република Косово, призова по време на срещата си с държавния глава ген.-майор Франческо Филиоло, командващ силите на KFOR в страната. Той подчерта, че успехът на военната мисия се дължи на подкрепата на всички представени нации и открои приноса на българските военнослужещи. „България участва в мисията на KFOR, дори и преди присъединяването си към НАТО", подчерта ген. Филиоло. От 2002 г. досега във военната мисия на НАТО са участвали 860 български военнослужещи.
По-рано държавният разговаря с българските служители в международни организации в Косово, които запознаха президента с дейността си във Върховния съд, полицията, митническите служби и други институции в страната. Утвърждаването на сигурността, стабилността и зачитането на правата на човека в Косово чрез включването на всички етно-религиозни общности в страната, както и подкрепа за развитието на диалога между властите в Прищина и Белград, са сред основните задачи на Мисията на ООН в Косово (УНМИК). Основен приоритет за България остава Мисията на ЕС в областта на върховенството на закона в Косово EULEX, в която страната ни участва с 56 представители. В рамките на Мисията на ЕС България има и свой персонал в полицейското звено, чието участие е високо ценено и към страната ни са отправяни искания за удължаване на мандата на някои от българските служители.
Днес президентът Росен Плевнелиев пристигна на официално посещение в Босна и Херцеговина. Държавният глава ще проведе среща с председателстващия Председателството и с членовете на Председателството на Босна и Херцеговина Младен Иванич, Драган Чович и Бакир Изетбегович. В Сараево българският президент ще разговаря също така с членовете на ръководството на двете камари на Парламента на Босна и Херцеговина, както и с председателстващия Съвета на министрите Денис Звиздич.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.