24 Ноември, 2024

Плевнелиев: Можем да допринесем за развитието на Европа

Плевнелиев: Можем да допринесем за развитието на Европа

Призовавам българските политици да проведат истински качествен дебат по европейския дневен ред. Българските граждани го заслужават. Ние можем да допринесем за развитието на ЕС, когато внесем в него своите идеи, своята визия за развитието на Съюза. Истинските български патриоти са ни завещали именно тази цел – да намерим своето място в обединена Европа. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в изявление по повод началото на предизборната кампания за представители в Европейския парламент .

По думите му предстоящите европейски избори са различни, защото за първи път предизборната надпревара започва с партийни номинации за председател на ЕК. "За първи път хората ще гласуват не само за партийни кандидати и програми, но и в подкрепа на персонални кандидатури за най-висшите позиции в ЕС. Това са първите избори след влизането в сила на договора в Лисабон, чрез който ЕС започна нова фаза на интеграция. В традицията на европейските демокрации е на избори да не мислим за злободневните теми и проблеми, а да търсим отговор на въпроса – къде искаме да бъдем след 5 години. Затова е важно страната ни да бъде активен участник в европейския дебат, а не пасивен наблюдател, който коментира само своите вътрешни проблеми", каза още той.

Според него компроматната война, безкрайните скандали, очернянето на опонента – всичко това не е избор, а цели единствено и само отдръпване на хората от политиката и от гласуването. Българските граждани имат право да чуят ясно позицията на всеки от кандидатите. Има много конкретни теми в европейския дневен ред. Те дават възможност на всеки участник да очертаят позициите и различията си – за или против членство в еврозоната и банковия съюз, за или против задълбочаване на политическата интеграция, за или против създаването на общ енергиен съюз, как да се балансират принципите на свободния пазар и на солидарността. Става все по-ясно, че има опасност ЕС да се раздели на център и периферия, на държави в еврозоната и държави извън зоната на общата валута, за повече или за по-малко интеграция, за разширяване или капсулиране на Съюза, за повече или по-малко Европа. Това са генерални въпроси и по тях в България не може да се мълчи. Историята може да се промени – на Европа преди и след Крим. Има сериозна опасност светът да бъде върнат трайно към политики от 19-и век – на велики сили и перферия между тях. Това са теми, които определят нашето бъдеще. Дали ще бъдем в периферията на ЕС или в сърцето на евроинтеграционните процеси, дали Балканите като наш общ дом ще продължат своя курс към мирно и демократично развитие, или и те ще бъдат трайно дестабилизирани? България не трябва само декларативно да се противопоставя на идеята за Европа на две скорости и лансираната отново от Русия политика на велики сили, които имат своите изконни интереси и решават съдбата на малките, слабите и тези в периферията. От всички нас зависи чрез решенията, които предлагаме по големите въпроси за европейското бъдеще, да бъдем двигател на позитивната промяна за по-силен и интегриран ЕС, което е и единственият шанс на всяка от държавите-членки да бъде фактор на глобалната сцена, категоричен е държавният глава.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство