27 Юни, 2026

Плевнелиев: Проблемите на местната власт чувствам като свои

Плевнелиев: Проблемите на местната власт чувствам като свои

Това посочи  президентът Росен Плевнелиев, който се срещна днес с ръководството на  Националното сдружение на общините в Република България, съобщиха от пресцентъра на президентството.

По думите му в ситуация на тежка политическа конфронтация местните власти е добре да запази подхода на надграждане върху вече постигнатото.

На срещата на Дондуков 2 бяха председателя на Управителния съвет на НСОРБ Тодор Попов, заместник-председателите на Сдружението Димитранка Каменова и Красимир Мирев и с изпълнителния директор Гинка Чавдарова. 

Пред държавния глава те обявиха, че очакват Законът за държавния бюджет за 2014 година да „демонстрира различно отношение към общините", като бъдат намерени форми за допълнително финансиране на местните бюджети.

Ръководството на НСОРБ призова за реална децентрализация и за преустановяване на подхода, при който с промени в нормативните актове на общините се прехвърлят задължения, без да е налице необходимото финансиране за тяхното изпълнение.

Представителите на местното самоуправление апелираха също така през следващия програмен период след 2014 г. да бъде осигурен достъп на всички населени места до европейско финансиране. Това може да се случи с промяна на дефиницията за „селски район" в Програмата за развитие на селските райони в периода 2014-2020 година. По думите на председателя на УС на НСОРБ Тодор Попов, по този начин повече от 1 600 села с над половин милион души население ще получат нови възможности за развитие при липса на инвестиции.

Президентската институция и Националното сдружение на общините се договориха да взаимодействат тясно по отношение на законодателните инициативи, които засягат развитието на местните власти.

 

Сподели:
Христо Панчугов: Позицията на кабинета - налага се да похарчим едни пари, е откровено безобразие

Христо Панчугов: Позицията на кабинета - налага се да похарчим едни пари, е откровено безобразие

Когато говори за мир, посланието на Радев е - Украйна да се предаде, да умре, а хората да спрат да се борят за свободата си, подчертава политологът

Днес е първият протест срещу управлението на Румен Радев – изходът зависи от нас

Днес е първият протест срещу управлението на Румен Радев – изходът зависи от нас

Правителството ще продължи неотклонно своите политики, прикрити зад познатите пропагандни клишета с дефанзивно ударение: „защита на националния интерес“, „защита на българския суверенитет“, „защита на българския патриотизъм“, но чрез тях ще обслужват руските геополитически интереси

Военна техника се движи по пътищата на страната

Военна техника се движи по пътищата на страната

По републиканската пътна мрежа ще преминат автоколони с военнослужещи и военна техника от въоръжените сили на Република Франция и от въоръжените сили на Полша за участие в учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“

Коментари (0)