29 Декември, 2025

Плевнелиев загрижен: Балканите могат да се превърнат във втора Украйна

Плевнелиев загрижен: Балканите могат да се превърнат във втора Украйна

Държавният ни глава Плевнелиев предупреди неочаквано, че при негативно развитие на ситуацията в Украйна е напълно възможно Балканите да бъдат следващият дестабилизиран регион.

„Няма по-сигурен начин да се дестабилизира Европа от едни слаби и разединени Балкани", заяви Росен Плевнелиев на брифинг пред водещи германски медии в Берлин на тема „Югоизточна Европа и България в контекста на кризата в Крим".

Според президента, реална е опасността Югоизточна Европа „да бъде дестабилизирана отвътре чрез националисти, олигарси, корупция, пропаганда и енергийна зависимост".

По думите му, исторически Европа навлиза в нова фаза - преди и след събитията в Крим, а последиците от нарушаването на международните правни норми от страна на Русия ще са осезаеми в дългосрочен план.

В Деня на Европа държавният глава изрази убеденост, че украинците могат да изберат пътя на европейското и демократично развитие.

„Не мога да допусна, че този път ще им бъде забранен, само поради географското им положение. Значи ако си съсед на Русия или се намираш в сферата на нейните интереси, това означава, че не можеш да станеш член на ЕС, независимо от това, че народът ти го желае. Аз не разбирам това. Политиката на „Велики сили" и „периферия" между тях е много опасна за Европа и едно доказателство за това е миналото на Балканите", посочи Плевнелиев.

Критикувайки Русия, президентът ни коментира, че вместо модерна дипломация, основаваща се на ценности и правила, в Крим е била приложена военна сила, окупация, нелегитимен референдум и насилствено присъединяване на територия.

„Действията на Русия днес са в противовес на реда в Европа след Втората световна война, който се основава на принципа на спазване на правилата, на предвидимост в действията и на усилия за постигане на доверие, както и границите в Европа никога повече да не бъдат променяни едностранно", каза президентът и отново апелира за решителни действия за завръщане към принципите на правовата държава и международното право.

Българският президент остро осъди политиката на разделение на център и периферия в Европа, за която били допринесли и руските действия в Крим.

„Имаме нужда от ЕС, в който няма център и периферия и в който всеки е важен. Ние имаме нужда от ЕС, който може да се наложи на глобалната политическа сцена. Имаме нужда от нова вълна на интеграция в Югоизточна Европа и в Европа като цяло. Имаме нужда от ЕС, който може да помогне за провеждането на свободни и демократични избори в Украйна", категоричен е Плевнелиев.

Той предупреди още за възможността в новия Европейски парламент да бъде представена „силна антиевропейска група", затова призова на национализма да бъде противопоставен патриотизъм, а на изолацията и дестабилизацията - европейската интеграция.

„Решението срещу енергийното оръжие е енергийният съюз, а срещу зависимите медии като пропагандни машини могат да бъдат поставени медии, които са свободни и казват истината", допълни президентът.

В отговор на журналистически въпрос относно налагането на нови санкции спрямо Русия от страна на ЕС, президентът посочи, че по този въпрос Европа трябва да вземе единно решение, основано на принципи и ценности, а България трябва да подкрепи това решение.

Сподели:

Коментари (0)

Янаки Стоилов: Не са на дневен ред промени в Конституцията

Янаки Стоилов: Не са на дневен ред промени в Конституцията

Важно е по какъв начин се гласува, но по-важно е каква е организацията и контролът върху изборния процес.

 Да, България: Борисов говори за "опасност", но не казва каква

Да, България: Борисов говори за "опасност", но не казва каква

"Но Борисов действа по добре позната ченгесарска и пропагандна схема: да клейми и да брандира опонентите си, вместо да говори по същество."

КЗП и НАП засилват контрола върху цените, извършват масови проверки

КЗП и НАП засилват контрола върху цените, извършват масови проверки

От НАП вече са извършени близо 700 проверки, от КЗП - няколко хиляди. Данните показват, че 80% от нарушенията са при храни.