Датата 5 май ще остане една от най-кървавите страници в българската история. На този ден през далечната 1876 година османският башибозук от помашките села в Западните Родопи, предвождан от Ахмед ага Барутанлията, посича с ятагана си непокорните християни от Батак при потушаване на Априлското въстание.
След чудовищното клане, в което са избити между 1400 и 5000 българи, башибозушкият водач е осъден и изпратен на заточение в Диарбекир. По-късно обаче Барутанлията е помилван от султан Абдул Хамид II.
Ето как Захари Стоянов описва в своите „Записки по българските въстания“ бурните събития от пролетта на 1876 година.
„На 1 май неприятелят се вмъкнал в селото из долния край. Наместо съпротивление, той, неприятелят, бил поканен даже от самите българи-чорбаджии, със съобщение, че селото ще си предаде оръжието. Няколко души, наистина, си предали оръжието на неприятеля; но намеренията на тоя подъл неприятел били зверски, коварни, мръсни и ужасни. Щом се свършило предаването, главорезите башибозуци, запретнали ръкави. Те нападнали на обезоръжените жертви, на които отсекли главите с брадви, като ги водели един по един до едно сложено на земята дърво и тук ги секли като дърва. Плач, писъци и молби излизали от устата на всички, но, наместо милост, това е възбуждало по-люто отмъщение и някакво си зверско тържество в средата на тези човешки касапи. Тая варварска постъпка на башибозуците турили цялото село в ужас и трепет. Жени, деца и гологлави мъже бягали из селото към горния край.“
Баташките мъченици са канонизирани за светци най-напред от Българската старостилна православна църква на 17 май 2006 година.
На заседание през март 2011 г. Светият Синод на Българската православна църква също решава да канонизира новите български светци, избити през 1876 г. в църквата в Батак.
Още от България
ПП внесе законопроекти за обучение по добродетели и употреба на АI в училищата
И двете предложения са приведени в завършен вид след обсъждания с широк кръг от експерти, представителни организации и родители
Правителството на Радев страда от носталгия по Варшавския договор, превръща ни в прошляците на НАТО
Кабинетът трябва незабавно да публикува изпратените до Полша и Унгария писма, да каже какво точно е поискало, колко самолета или части възнамерява да придобие, каква е прогнозната обща цена и защо вместо ускорен преход към западна техника продължава да налива пари в съветската авиационна екосистема
Шишков: Решенията по безопасността на пътя трябва да се вземат от експерти, вместо с политически декларации
Най-важното, което трябва да се каже, е, че имаме наредба за мантинелите, съгласно която в определен срок те трябва да бъдат подменяни с мантинели от по-висок клас - разбира се, няма панацея, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството