Този политически сезон, за разлика от началото на 2015 г., стартира с много по-голяма апатия и с много по-малко надежди, че някакви особено значими промени към по-добро предстоят. Ясно е, че много ще говорим за реформи, но много по-малко хората ще смятат, че наистина се готвят такива. Това каза в ефира на БНР политологът Борис Попиванов. Той очаква да има сблъсъци в парламента, но не толкова заради значимостта на темите, колкото заради усещането на партиите за предстоящи избори.
"Електронното гласуване трябва да влезе още този месец в НС. От това гласуване ще си проличи до каква степен депутатите са готови окончателно да бламират президента Плевнелиев. Тече и подписката за референдум по случая с въпроса на Слави Трифонов. Тя също няма как да не бъде обсъждана през следващите месеци. Ще се чудим до последно и какво ще прави ДСБ – във или извън Реформаторския блок", посочи политологът.
Според Попиванов, година и нещо след старта на този парламентарен мандат всички български парламентарно представени сили не са в добра кондиция. Те са по-зле в организационно, публично, обществено присъствие, отколкото бяха преди година.
Попиванов не очаква спорът в Реформаторския блок да завърши скоро, защото формацията е доказала, че може да живее в постоянен скандал и взаимни обвинения, без да се разпада.
"Според мен е най-вероятно ДСБ по-скоро да остане встрани, защото властовият ресурс и подкрепата на ГЕРБ и на премиера Борисов са по-скоро към другите партньори в РБ. Там сътрудничеството е достатъчно тясно и те ще се ползват с по-добри изходни позиции от тук нататък. А и голяма част от кадрите на самото ДСБ твърде много разчитат на своето участие във властта, за да могат винаги да държат принципни идейни позиции."
Политологът не се ангажира с прогноза дали БСП ще има нов лидер през тази година, но уточни, че партията не е лидерска и смисъл от смяната на ръководителя ѝ би имало само при смяна на политиката.
"За първи път от началото на мандата, с проектирания вот на недоверие, БСП ще постави на изпитание както ДСБ, така и ДПС – в една ситуация, в която тези партии или ще бъдат принудени да застанат "в един строй" с БСП и да покажат, че тя не е изолирана, или напротив – ще се окажат от страната на управлението и по този начин допълнително ще откроят опозиционността на БСП", убеден е Попиванов.
Той очаква скандал около подписката за референдум, инициирана от Слави Трифонов, защото е възможно да се окаже, че част от подписите са неистински и броят им да не е достатъчен.
Председателят на Института за дясна политика д-р Нено Димов също не очаква различен от предишния политически сезон. Знаковите събития ще са през пролетта – конгресите на БСП и на ДПС. Основното политическо събитие на годината ще е подготовката за президентските избори, но то ще е през следващия политически сезон, допълни той.
"ГЕРБ очевидно са в отлична кондиция и е много вероятно да се представят така добре, както и на местните избори. ДПС в момента изживява криза, но по-скоро кризата вече отмина с изгонването на г-н Местан. На предстоящия конгрес г-н Доган ще си назначи поредния лидер, на който ще бъдат поставени следващите задачи. Всички останали се намират във все по-разлагащ се етап от своето развитие. Може би най-интересно е при БСП. Аз не мисля, че те имат хоризонт за развитие и за връщане в политиката. Те следват буквално стъпките на СДС от 2001 г. Ние прогнозираме, че най-вероятно преди президентските избори ще има нов вид разцепление в БСП" посочи Димов.
Според него, дали ще има предсрочни парламентарни избори, зависи единствено от ГЕРБ.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас