28 Ноември, 2024

Политолог: Последното нещо, от което Европа се нуждае, е да се обединява срещу САЩ,

Политолог: Последното нещо, от което Европа се нуждае, е да се обединява срещу САЩ,

Владимир Шопов

В европейски контекст, повечето компромиси ще бъдат за президента Макрон, посочи още Владимир Шопов

Много е вероятно механизмът за преразпределение на бежанци да отпадне. Това е една от областите, по които европейският дебат се придвижва. Това отбеляза в интервю за БНР политологът и експерт по европейски въпроси Владимир Шопов.

По думите му в момента има придвижване и области на съгласие, които не са били факт допреди две години.

"Има теми, по които вече започва да се оформя съгласие. Теми, които допреди 10-15 години европейските държави и не помисляха да приемат – например общоевропейски институции, които да се занимават с граничен контрол, миграция, убежище. Това е важно съгласие. Такива структури постепенно ще започнат да се изграждат, но политическият разговор ще продължи, докато не се постигне компромис за техните същностни правомощия и философията на тяхното функциониране", посочи той.

Запитан трудно ли Ангела Меркел и Еманюел Макрон ще убедят останалите членки на ЕС, че е нужна промяна в съюза предвид наближаващите избори за Европейски парламент, Владимир Шопов коментира, че сега възниква политически прозорец, в който могат да се вземат всички важни решения по наболели проблеми.

"От години се говори за този луфт - между изборите в Германия и изборите за ЕП, но този прозорец прекалено много се сви заради резултатите на последните избори в Германия, а сега по някои теми допълнително ще бъде затруднен от характера на новото правителство в Италия. Политическият прозорец е съвсем свит."

Политологът анализира архитектурата на процеса и нейните два основни стълба – икономика и сигурност.

"В стълба „Икономика“ отсега можем да кажем че ще има съгласие по създаването на европейски валутен фонд, който ще стъпи на досега съществуващия механизъм за стабилност, който обаче няма да бъде с такъв мащаб и амбиция, както пожела Макрон. Ще функционира по-скоро по германски модел – с по-малко средства, с повече контрол, с повече изисквания, с повече налагане на структурни реформи. Със сигурност ще бъде създаден малък инвестиционен фонд за еврозоната – едно от ключовите искания на Макрон, но окончателният вариант ще бъде доста далеч от неговите очаквания."

По повечето линии компромисът ще дойде от Франция, но това не е заради политическа слабост на Макрон, а защото неговата амбиция и визия е няколко стъпки отвъд политически възможното, смята Шопов.

"В областта на втория стълб – сигурността, ще бъдат взети няколко важни решения. Създаването на европейско звено за реакции, което да може да функционира извън системата на НАТО. Най-важната група решения в този стълб на сигурността е свързана с миграцията и убежището. Тук предложението на Германия е доста радикално – предлага създаването на европейски структури, които да се занимават с миграцията и убежището и превръщането на „Фронтекс“ в абсолютно самостоятелна европейска институция, която функционира по силата на свои собствени правомощия. Това е изключително амбициозна задача", подчерта Шопов и допълни:

"На пръв поглед тук ще има компромис и съгласие, защото всички осъзнават, че по външните граници е най-острата необходимост от вземане на мерки - и финансови, и институционални. Но според мен там, където Германия ще се "препъне", е в постигането на съгласие по конкретните параметри. Защото от кризата в еврозоната много от държавите останаха недоволни от факта, че там, където в контекста на еврозоната се създава нова структура, тя функционира по германски модел. И това е една от критиките на южните държави. Тя е, може би, доведена дори леко до абсурд от новото италианско правителство. Всъщност притеснението тук ще бъде по какъв точно модел и по какъв начин ще функционират тези нови институции."

Последното нещо, от което Европа се нуждае, е да се обединява срещу САЩ, защото в един сложен, несигурен свят нито САЩ, нито Европа могат да имат силно икономическо и политическо бъдеще, ако бъдат трайно разделени. Няма разрив, който е непреодолим, заяви Владимир Шопов. Той е на мнение, че в икономическите отношения Европа - САЩ има различни асиметрии, някои от които са в полза на Европа, други – в полза на САЩ:

"Това, което е специфично в ситуацията на Тръмп, според мен е, че той от една страна иска да се противопостави на част от тези асиметрии, които са в полза на Европа, но не желае да влезе в преговори за подписване на едно обхватно споразумение за свободна търговия, което всъщност ще изравни, ще преодолее тези асиметрии."

Тръмп в момента готви и подрежда политическите аргументи, с които той и републиканците ще отидат на избори тази есен, за да постигнат максимално добри резултати. След отминаване на този конкретен момент САЩ и ЕС ще се върнат към един по-спокоен режим на диалог, прогнозира Шопов.

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."