Вложителите на КТБ няма да получават облигации вместо парите си.
Това успокои служебният финансов министър Румен Порожанов след заседание на Министерския съвет. Подобно нещо никога не е било обсъждано в Министерство на финансите, категоричен бе ковчежник №1.
Изказването му дойде, след като по-рано гръмна новината в сутрешния блок според която хората с гарантирани влогове в закъсалата банка може изобщо да не си видят спестяванията, а да получат ценни книжа вместо тях.
Днес е изпратена в ЕК позиция на Министерство на финансите, касаеща гарантираните влогове в КТБ.
Това се прави в отговор на реакцията на ЕК, която ни заплаши с наказателна процедура, ако не се реши проблемът с банката, стана ясно още след заседанието.
Той категорично опроверга твърденията, че е изготвен законопроект, който позволява да се изплащат гарантираните депозити от банката с облигации. По думите му в Министерство на финансите дори не е мислен подобен вариант.
В гаранционния фонд има недостиг от около 1,6 млрд. лв. за изплащане на гарантираните депозити
и този ресурс може да бъде покрит по два начина - единият е чрез облигационна емисия, която да осигури ликвидност на фонда. В другия вариант няма да се увеличава държавния дълг, а недостига да се осигури чрез ликвидна подкрепа от държавата.
И в двата случая обаче правителството се нуждае от законодателни санкции. Да се изплащат депозитите с книжа, не е обсъждано под никаква форма, потвърди обаче Порожанов.
Порожанов припомни, че на 26 септември евро комисията откри процедура по досъдебна фаза
заради гарантирането на влоговете на гражданите. За два месеца страната ни е трябвало да синхронизира законодателството си с европейското, за да се гарантира изплащането на гарантираните влогове на хората и да се осигури достъп на хората до тези влогове.
Днес финансовият министър изпраща в ЕК позиция, изработена от БНБ, Министерство на финансите и гаранционния фонд. В тази позиция Порожанов посочва, че Законт за гарантиране на влоговете ще бъде синхронизиран с европейското законодателство.
В момента този законопроект вече е в работна фаза. До 30 октомври той ще бъде изпратен за оценка от ЕК,
за да бъде съгласуван и в началото на ноември ще бъде внесен за обсъждане и след това за гласуване от Народното събрание.
Относно достъпа по депозитите, Порожанов посочи, че на 20 октомври се очаква да излезе оценката на БНБ за финансовото състояние на банката. В зависимост от оценката на БНБ ще се предвидят и действията, съгласно закона.
Още от България
Даниел Лорер е изключен от ПП „Продължаваме промяната“ и всички нейни органи
Поискахме оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков, съобщиха от партията
Заседанието на НС отново е прекратено, продължава утре в 11 ч.
Не успяха да изберат Силви Кирилов за председател на НС
117 гласа „за“, 104 „против“, 17 „въздържал се"