Въпреки че прокуратурата проверява законността на регистрацията на партията му "Воля", Веселин Марешки ще участва в изборите. 30-дневен е срокът, в който прокуратурата ще трябва да извърши проверка по регистрацията на партията на Веселин Марешки "Воля".
Във вторник държавното обвинение започна проверка по сигнал на Централната избирателна комисия (ЦИК) за това спазен ли е Законът за политическите партии, тъй като Марешки фигурира като председател на две партии - „Воля“, регистрирана по ф.д. № 12351/2007 г. по описа на Софийски градски съд (СГС) и партия „Народно движение за свобода и демокрация“, регистрирана по ф.д. № 13376/2004 г. по описа на Софийски градски съд.
"Изискахме вчера делата от Софийски градски съд и в момента прокурорите се запознават с материалите по тези дела", коментира пред OFFNews говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова. Тя обясни, че след като бъдат установени фактите по регистрациите на партиите, ще бъдат направени "изводите за това какви са възможностите на прокуратурата и дали изобщо има възможности за някаква реакция".
По думите ѝ подобен случай е прецедент. "До сега не е имало такъв случай. Дори законът не го е предвидил. Всеки, който прецени, че трябва да се обърне към прокуратурата, го прави. Ние сме длъжни да извършим съответните действия", каза Арнаудова.
Във вторник от партията на Марешки оповестиха, че регистрацията е направена "по надлежния ред" и партията е вписана в регистъра на СГС за политическите партии. От "Воля" обясняват, че Марешки не е сред учредителите на партията и бил избран за неин председател през ноември 2012 година, което е повече от пет години след регистрацията на партията.
Марешки наистина не е бил сред учредителите на новата формация, но като такива в двете партии фигурират негови близки родственици и служители, разкри "Труд" във вторник.
От изнесената информация обаче става ясно, че всъщност Марешки наистина фигурира като председател на две партии, но вината за това се хвърля на съда. Причината е, че след промени в Закона за политическите партии от април 2005 година партия „Национално движение за свобода и демокрация“ е подлежала на пререгистрация.
Такава била отказана последователно от Софийски градски съд и Върховния касационен съд. В същото време обаче нито прокуратурата, нито съдът предприели мерки за заличаването ѝ. Партията обаче останала "неактивна", както правно, така и политически.
Веселин Марешки
По казуса прокуратурата ще се произнесе след вота
Фактор Фактор
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.