1 Март, 2026

Правителството с промени в бюджета на три министерства

Правителството с промени в бюджета на три министерства

Правителството одобри извършването на вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики и бюджетни програми по бюджетите на министерствата на отбраната, на икономиката и на вътрешните работи. С 6,7 млн. лв. ще бъдат намалени утвърдените разходи по бюджетна програма „Административно управление и осигуряване” (МО). С тази сума ще се увеличат разходите по бюджетна програма „Членство в НАТО и ЕС и международно сътрудничество”. Средствата са необходими за изплащане към бюджетите на НАТО и към доверителния фонд за поддържането на Афганистанските сили за сигурност.

Вътрешнокомпенсираните промени, които се правят по бюджета на МВР, са свързани с намаляване на капиталовите разходи по различните бюджетни програми и пренасочването на освободените средства за обезпечаване на договори за спешни аварийни ремонти на покриви на сгради и обекти, за разплащане на част от дължими такси битови отпадъци, за експертизи и др.

Въз основа на извършен анализ на приоритетите, чрез вътрешнокомпенсирани промени по бюджета на Министерството на икономиката с 1 501 509 лв. се увеличават разходите по бюджетната програма „Реализация на експортния потенциал и участие в търговската политика на Европейския съюз“. Средствата са необходими за финансиране на издръжката на службите по търговско-икономически въпроси към дипломатическите представителства на България в чужбина. Тяхната работа допринася за разширяване на пазарното присъствие, подобряване на условията за достъп до чужди пазари и привличане на чуждестранни инвестиции. Предвидени са и допълнително общо 201 823 лв. по три други програми - „Облекчаване на регулации, опростяване на процедури по предоставяне на административни услуги“, „Управление на програми и проекти, съфинансирани от ЕС“ и „Защита на потребителите“. За промените по бюджета на министерството се използват реализирани икономии по програма „Администрация“ и по други политики в областта на устойчивото икономическо развитие и конкурентоспособност.

Сподели:

Коментари (0)

Важна информация за българите в района на Близкия Изток

Важна информация за българите в района на Близкия Изток

Съгласно Правото на Европейския съюз, там където страната ни няма свой консул, българските граждани могат да ползват за услуги консулите на другите държави от ЕС

Бащата на Сияна влиза в политиката със Сдружение „Сияние“ – корупцията убива децата ни

Бащата на Сияна влиза в политиката със Сдружение „Сияние“ – корупцията убива децата ни

Нямам никакво намерение да се превърна в поредния "омразен политик", нито „Сияние“ ще се превърне в поредната "омразна политическа формация", казва Николай Попов

Няколко селища провеждат частични избори за кмет

Няколко селища провеждат частични избори за кмет

В село Венелин се гласува в една секция, а избирателите са 659. До частичния вот се стигна, след като избраният на първи тур на местните избори през 2023 година Филиз Ахмедов подаде оставка.