Отворено писмо до току-що избраната министърка на правосъдието Екатерина Захариева изпратиха от Гражданска инициатива "Правосъдие за всеки" . В него от сдружението, което стана известно с това, че покани у нас Моника Маковей, а после внесе в НС най-радикалните идеи за реформи, поставят 3 точки на дневен ред и дават два индикатора за оценка на Захариева.
Според "Правосъдие за всеки истинската съдебна реформа трябва да доведе до:
- Пълна независимост на съда от политическата класа и от прокуратурата като страна в процеса. Намаляване на парламентарната квота и правилното ѝ разпределение в двете колегии на Висшия съдебен съвет. Кадровите въпроси в съда да бъдат решавани при мнозинство на съдиите, избрани от съдии.
-Децентрализация и отчетност на прокуратурата, която е най-нереформираната институция в съдебната власт с огромен за размерите на страната финансов и човешки ресурс, но с изключително ниска ефективност.
- Законодателна и институционална уредба, която да започне незабавно борба с корупцията по високите етажи на властта. Създаване на длъжността заместник-главен прокурор за борба с корупцията, който е независим от главния прокурор и се избира и освобождава от Висшия съдебен съвет.
"Задачата Ви като министър на правосъдието – в толкова сложна ситуация и в преломен за реформата момент, е изключително трудна. Вие нямате време и комфорт и поради сринатото доверие на гражданите в съдебната власт и система. Събуденото гражданско общество ще разбере веднага дали сте готова да работите честно и смело за решаване на тежките проблеми в съдебната система или Вашите авторитет и дейност ще бъдат използвани единствено за успокояване на обществото и смекчаване на критиката в мониторинговия доклад на Европейската комисия в края на януари 2016 г.", пишат инициаторите на писмото.
Те изреждат и ориентирите за обществена оценка на предстоящата й дейност:
- Иницииране на нова процедура за промени в Конституцията, възоснова на внесените от Инициатива „Правосъдие за всеки” и от хиляди български граждани Седем предложения за дълбока съдебна реформа
- Незабавно внасяне и защита в Министерски съвет и Народното събрание на проекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, изготвен от Вашия предшественик г-н Христо Иванов след близо едногодишни обществени обсъждания с магистратските общности и гражданските организации. А едва след това да отправите поглед към процесуалните закони, които са безспорно важни, но не и решаващи за възстановяване върховенството на закона и чувството за справедливост вобществото.
"Нищо по-малко от това не може да реши тежките проблеми на правосъдната система. Ако имате визия и смелост да тръгнете в тази посока, ще получите подкрепата ни, както и тази на хиляди български граждани, копнеещи за върховенство на закона, независим съд, ефективна прокуратура и работещи институции. Ако не, ще бъдете просто удобният министър, обслужил подмяната на реформата в полза на плутократичното статукво.
Изборът и отговорността са Ваши", завършва писмото на "Правосъдие за всеки".
Още от България
Атанас Зафиров: Поискахме в НС да се свика председателски съвет, Силви Кирилов отказа
От трибуната той отново поиска свикване на председателски съвет
ГЕРБ внасят в КС искане по тълкуването на три ключови въпроса, подготвят и второ
Изключително е важно да е ясно, че става дума за тълкуване на основния закон, а не за междусъседски и политически спор
Аталай като пророк: И днес няма да бъде избран председател на парламента
Той призова лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да "влезе в ролята си" и да не свързва държавното управление със собственото си его