27 Ноември, 2024

Правосъдният министър: Кулоарното кудкудякане на медиите за тефтерите не помага

Правосъдният министър: Кулоарното кудкудякане на медиите за тефтерите не помага

"Докладите на Европейската комисия боравят с едно много важно понятие – последователност на действията. Следи се каква е институционалната реакция – не просто какво стана с тефтерчетата на Филип Златанов при изчезването им, а какво стана с тях по време на цялото дело. Предстоящият доклад на ЕК ще установи рязък контраст между България и Румъния, което ще се отрази на полето на Шенген". Това каза пред БНТ правосъдният министър Христо Иванов. "Обективното ще бъде негативно, а негативното обективно. Докладът ще констатира загуба на доверие от нашите партньори", обясни Иванов. Налага ми се да обяснявам на ЕК какво се случва в България. Те ни питат не за определено действие, а за цялата последователност на действията на институциите. Трябва да се полагат повече усилия за ясни обяснения. 

Въпросът е какво стана с тефтерчетата по време на цялото дело, не само защо са изчезнали. Защо в началото можеше да се покаже копие от тях, защо сега не може. Важно е цялото общество да е наясно.

Така Иванов коментира казусът с изчезналото тефтерче на Филип Златанов. Според него в това тефтерче се преплитат страшно много въпроси. "Начинът по който се управлява България - това е големия въпрос. Това е големия въпрос, за който се губи доверие. Кулоарното кудкудякане доминира в медиите. Доста е разкалян теренът в момента", обобщи Иванов.

" Ако нещо е загубено и някой е отговорен, трябва да си понесе институционалната отговорност. Надявам се, че с размяната на реплики и обяснения между институциите ще стигнем до една по-голяма яснота, заяви той. По думите му "прехвърчането на искри" между него и главния прокурор Сотир Цацаров по случая е преувеличено в медиите", поясни министърът.
Министърът обаче не се ангажира с конкретни срокове за това какво точно ще направи в първите месеци на своето управление. "Моята задача е да съм посредник", обясни Иванов. В обозримо бъдеще щяло да има промени в закона за съдебната власт, в НК и НПК. От там обаче започвало трудното - а именно промяна в институционалната култура. "Действие ще има, въпросът е да стане това, което трябва да се случи. Нито да се изхвърляме, нито да се туткаме и офлянкваме. Запазвам своя умерен оптимизъм", коментира министърът.

Иванов изтъкна, че една от най-важните първи стъпки на парламента е да избере главен съдебен инспектор.

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"