Претопля се нещо, което беше плод на широк обществен дебат през годините. Това заяви по Би Ти Ви адв. Александър Кашъмов, който коментира проследяването на мейли и телефонни разговори като част от промените в Закона за електронните съобщения и новите правила за следене в интернет.
ВАС през 2008 г. вече отмени един текст от наредба по този повод. Между 2009 и 2010 достъп можеше да има само при разследвания на тежки престъпления; после отново се промени Закона и влезе издирването на изчезнали лица, припомни правозащитникът.
Използва се един неясен израз "необосновано предположение". Въвежда се нов термин, който не се използва, каза адвокатът. А трябва да се говори за "основателно предположение", което се дава от прокурора. Освен това тук не се знае кой има право да прави такова предположение, за да се стартира такава процедура за следене. Защото може под претекст, че в бъдеще може да има престъпление срещу някого, да се започне следене. На човек зад бюро в униформа се оставя да решава дали "Пешо е жертва или не", добави той.
Това оставя подозрението, че ако бъдат приети тези промени, законът може да се превърне в инструмент за следене на хора, които не са мишена за тежко престъпление. Не се е променило много за тези 15 години, посочи още Кашъмов.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"