По този начин неправителствената организация е решила да наруши практиката да се изпращат единствено писма в подкрепа на някой кандидат.
Според правозащитниците Цацаров няма изискуемите високи професионални качества. Това е така, защото няма дължимото разбиране и уважение към върховенството на закона и конституционните права на личността, а без това – юристът не е добър”, се казва в писмото на БХК, подписано от ръководителя на правната програма на организацията адв. Маргарита Илиева, пише “Медиапул”.
БХК припомня най-известното изявление на председателя на Пловдивския окръжен съд, чеместните съдилища провеждат “по-твърда наказателна политика”.
“Тази “политика” на съдията и председател на съд Цацаров е незаконна и противоконституционна. Съдът не е политически орган и той политика не може да има. Единственото, което съдът може да има, е независимо и безпристрастно вътрешно убеждение, основано само на доказателствата по делото и закона.
Съд, който действа по целесъобразност, не е съд, а орган за произвол, който отговаря за тежка злоупотреба с правото на хората на правосъдие, т.е. на справедлив процес пред безпристрастен и независим съд”, се казва в позицията на правозащитната организация.
Тя припомня, че борбата с престъпността е политическа дейност, а не правораздавателна цел, която може да има един съд.
“Фактът, че господин Цацаров не разбира и/ или не зачита това, го прави лош юрист. Пристрастността към държавното обвинение прави господин Цацаров не само несправедлив съдия. Тя го прави негоден и за прокурор, още повече – главен, защото го лишава от съзнание за законност и право, в това число правото на човека на справедлив процес. Не може да бъде главен прокурор човек, който не е осъзнат относно основите на правосъдието и закона”, се казва в писмото до ВСС.
Българският хелзински комитет припомня още “непочтено високия процент” осъдителни присъди на Пловдивския окръжен съд по ръководството на Цацаров – между 97% и 99.1%.
БХК напомня, че Цацаров е “известен с редовните си съвещания с местни ръководители на полицията и обвинението за постигане на “институционално единодействие срещу престъпността”.
“Фактът, че той, като съдия, целенасочено и рутинно единодейства с държавата по делата, които по закон му е възложено да реши независимо от нея като безпристрастен арбитър, означава, че той няма понятие от равенство на страните и справедлив процес, нито от основите на правото”, се казва в писмото.
Организацията заявява още, че г-н Цацаров е “известен с това, че системно злоупотребява с властта си да разрешава използване на СРС-та срещу гражданите в нарушение на закона и основното гражданско право на неприкосновеност на личния живот”. “Той открито заявява, че не спазва закона в това отношение: “Не съм привърженик на тезата, че СРС-та трябва да се използват в краен случай”, напомнят от БХК.
Организацията припомня в този контекст и предложението от концепцията на Сотир Цацаров за промяна на начина, по който се прави статистиката за подслушването.
В края на своето писмо БХК се спира и на солидната политическа подкрепа, която кандидатът получи от премиера Бойко Борисов и вътрешния министър Цветан Цветанов.
“Тази публична положителна оценка означава, че господин Цацаров е полезен, върши работа за премиера и вицепремиера. Това вече говори много зле за неговите професионални качества. Тези двама не просто са представители на правителството, на което един съдия няма работа да бъде полезен.
Както казахме, Борисов и Цветанов са представители на изпълнителната власт, които са известни със своето грубо незачитане на принципите на правосъдието и, въобще, на правилата на правовата държава. Фактът, че господин Цацаров се харесва на такива “лица и хора”, означава, че той няма качества на правист; още по-малко – изискуемите високи такива”, се казва още в позицията.
От Камарата на следователите също излязоха с критики към Сотир Цацаров за идеите му за преструктурирането на следствието. Професионалната организация критикува и плановете на другия кандидат в лицето на шефа на апелативната спецпрокуратура Борислав Сарафов.
Цацаров е получил подкрепа от неправителствената организация “Юристи срещу корупцията”. В ръководството на тази организация влиза бившият член на ВСС Александър Воденичаров, който стана много известен с роднинските назначения в системата. Сред нейните основатели е един от най-известните прокурори от времето на Никола Филчев – Нестор Несторов.
Третият кандидат за главен прокурор в лицето на заместник-главния прокурор Галина Тонева е подкрепена от службата за съдебно сътрудничество на Европейската комисия “Евроюст”.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас