Новината съобщава самият той пред вестник "Преса", като признава още, че е подписал за "Южен поток" въпреки недоволството на Брюксел.
Борисов коментира още, че скандал с Русия няма да е по наша вина.
"Аз съм подписал най-важния договор за "Южен поток". И то когато има разследване срещу "Газпром". От ЕС не бяха доволни за това, но въпреки реакцията на Брюксел аз подписах за "Южен поток". Какво искат повече в Москва?", пита Борисов.
Проектът за строеж на АЕЦ "Белене" вече се разследва от българската прокуратура, а след внасянето на иска на АСЕ в Парижкия арбитражен съд ГЕРБ и Синята коалиция поискаха да се създаде временна парламентарна комисия, която също да разследва сделките по спрените намерения за изграждане на атомната централа.
Вчера Бойко Борисов си позволи да нарече “вероломно” поведението на руската страна, която ни изненада с иска за 1 млрд. евро заради спряната АЕЦ "Белене", макар вече да сме приели да строим газопровода "Южен поток" на наша територия.
Пред изданието министър-председателят коментира и като "първосигнално" изявлението на секретаря на руския президент Владимир Путин – Дмитрий Песков, че в програмата на Путин няма фиксирана дата за посещение в България. По рано премиерът Борисов обяви за такова на 9 ноември, когато трябва да бъде подписан договора за "Южен поток". Той изразява и надежда, че руският държавен глава да не знае за съдебния иск на "Атомстройекспорт" срещу НЕК, иначе срещата на 9 ноември нямало да е приятна за Путин.
Българският премиер обясни, че изявлението на Кремъл за липса на дата за посещение в България е "реакция на решението ми да дам сделката по "Белене" за разследване от ОЛАФ". "Откъде накъде ще ни искат 1 млрд. евро?.
По думите на Борисов проверката на ОЛАФ ще установи много нарушения. "Белене" е голяма далавера. Няма да им е приятно на руснаците да се разследва, посочва още той.
Министър-председателят не дава обаче обяснения по каква линия ще сезира ОЛАФ за споразумението с руската "Атомстройекспорт" (АСЕ), което бе подписано през ноември 2006 г., преди страната ни да влезе в Европейския съюз.
Това предварително споразумение бе одобрено от Брюксел през 2007 г., каквото е изискването на член 105 на Договора за създаване на Европейската атомна енергийна общност (Договор за Евратом) за сключени преди членството на страна от ЕС ядрени договори. Тогава ЕК уведоми България, че може да продължи да изпълнява споразуменията, за които е изпратила уведомление.
Освен това ОЛАФ е служба, която разследва измами, свързани с бюджета на ЕС, корупция и сериозни злоупотреби в европейските институции и разработва политика за борба с измамите за Европейската комисия.
За строежа на АЕЦ "Белене" не са давани европейски средства. Общото на ЕК с българския ядрен проект се изчерпва и с предоставянето пак през 2007 г. на сертификат от европейските експлоатиращи организации (EUR) за съответствие с изискванията за ядрена безопасност на предлаганата технология за реактор ВВЕР-1000 трето поколение за АЕЦ "Белене".
Още от България
Ивайло Иванов: Голямата цел на Русия е да вбие клин между САЩ и Европа
Стратегията на Кремъл е ревизиране на архитектурата за сигурност в Европа след края на Студената война, казва гостът
Борисов: Днес е исторически ден за българските ВВС!
"Придобиването F-16 Block 70 беше първият основен проект за превъоръжаване и модернизация на българската армия и реален пример за новия импулс на стратегическото сътрудничество между България и САЩ"
Хасан Азис: Оставаме в управлението, независимо от силното желание и емоциите
Стигна се до искания от нашите структури за незабавно излизане от управляващото мнозинство, каза бившият кмет на Кърджали и зам.-председател на ДПС