7 Декември, 2025

Претърсват кв. "Орландовци", напрежението остава

Претърсват кв. "Орландовци", напрежението остава

В столичния квартал "Орландовци" в понеделник сутрин бе проведена полицейска акция с цел да се открият "опасни предмети". Напрежението остава, след като в събота, роми са нападнали българи с брадви, след като им е била направена забележка да не слушат високо музика. Ситуацията ескалира в неделя вечер, когато стотици българи се събраха, за да протестират. Полицията задържа трима души.

„Образувани са досъдебни производства за хулигански прояви. Двама са задържани за 72 часа, а едно лице е задържано за 24 часа. Издирват се още лица. Проявите им се квалифицират като хулигански прояви. Има засечени лица от криминалния контингент, а снощи от идващите от други части на столицата са засечени спортни хулигани. Не бих казал, че има организация, но събирането на толкова много хора предопределя да има напрежение. Наши части ще останат в квартала, за да няма проблеми”.

Това обяви на специална пресконференция в понеделник шефът на „Националната полиция” Христо Терзийски.

И директорът на СДВР старши комисар Младен Маринов потвърди, че протестът в „Орландовци” няма изявен лидер. Той смята, че не може да се говори за повишена престъпност в района на фона на цялостната ситуация в София.

За днес се очаква нов протест на граждани, които са организирани в социалните мрежи.

До протеста се достигна след като избухна масов бой между българи и роми в събота. При спречкването, станало заради силна музика, бяха ранени шестима души. Един от тях остава в болница със счупени ребра и пробит бял дроб. Двама братя – на 19 и на 23 години, са арестувани за побоя. Полицията още търси кои са другите участници в мелето. Случаят ще отиде в прокуратурата.

Стана ясно, че полицията ще остане в квартал „Орландовци” поне още няколко дни, съобщава bTV. Жандармерия продължава да пази всички входове към махалата след вчерашните сблъсъци.

Сподели:

Коментари (0)

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

Влекачи са в готовност да изтеглят танкера от сенчестия флот на Русия, блокиран в наши води

"Подготвени са два влекача, които са готови да отидат и да го изтеглят на вече съвсем безопасно място. И разбира се, да се види какво превозва този кораб."

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Турски влекач е изтеглил кораба от руския сенчест флот до акваторията на България

Трети ден танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол.

Стачки в Гърция: Може да има затруднения с движението през границата

Стачки в Гърция: Може да има затруднения с движението през границата

На границата с Турция трафикът е интензивен на ГКПП "Капитан Андреево" и на ГКПП Лесово - на изход, за товарни автомобили.