12 Януари, 2026

Превозвачите по редовните автобусни линии ще бъдат освободени от тол такси

Превозвачите по редовните автобусни линии ще бъдат освободени от тол такси

Превозвачите по редовните автобусни линии ще бъдат освободени от тол такси. Това стана ясно след първото заседание на Обществения консултативен съвет по въвеждането на тол системата към регионалния министър. 

Заместник-министър Николай Нанков обясни, че това се прави, за да не се повиши цената на билетите, защото автобусните превози имат социален ефект. Той уточни, че тол такси ще плащат единствено автобусите, които изпълняват служебни и случайни превози. 

"Това се обсъжда. Имаме склонност да подкрепим подобно предложение на колегите автобусни превозвачи". 

Тол системата ще заработи технически от 16 август и ще обхваща 6 000 км. от републиканската пътна мрежа, но реалната търговска експлоатация се отлага за март догодина. Целта е дотогава да бъде намерен компромисен вариант за тарифата на тол таксите.

Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи заяви, че е постигнат напредък в преговорите за намаляване обхвата на тол системата, "но очакваме по отношение на обхвата да има още редукция".

Най-ниската цена за изминат километър, предложена от транспортния бранш на Обществения съвет, е 3 ст., а, най-високата, която предлага регионалното министерство, е 39 ст. за километър. 

Сподели:

Коментари (0)

Петър Стоянов: Ако не бяхме в ЕС, днес щяхме да сме „първи на село“ и в пълна изолация

Петър Стоянов: Ако не бяхме в ЕС, днес щяхме да сме „първи на село“ и в пълна изолация

Бившият държавен глава с остър коментар за прехода и еврото: Отказах мандата на БСП през 1997-а, за да спася страната от гражданска война

БОЕЦ: Контрабандистът Паскал е бил свързан със специалните служби

БОЕЦ: Контрабандистът Паскал е бил свързан със специалните служби

На негово име ОДМВР-Хасково е издало четири различни вида паспорти, което му е давало привилегировано право в получаване на визи, излизане и влизане в страната, сочи разследване на гражданското сдружение

Посолството ни в Скопие след нападението: Посегателството е израз на омраза...

Посолството ни в Скопие след нападението: Посегателството е израз на омраза...

Липсата на наказания продължава да насърчава извършителите