Държавна сигурност е отчитала, че е увеличавала своята агентура, но в същото време изобщо не е имала представа какви процеси протичат сред интелигенцията.
За това противоречие в края на 70-те години на ХХ век признава самият началник на отдел 01 (натоварен със следенето на творческата интелигенция, б.а.) на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия полк. Найден Петров.
Той прави това в Бележки към доклада за агентурата и вражеския контингент, които desebg.com публикува.
В него е посочена и причината за противоречието, а именно липсата на агенти в някои ключови звена в окръжните управления на МВР-ДС, като театрите, журналистите, писателите, художниците и др.
Такъв пример е даден със Софийско градско управление на МВР-ДС, с Бургас, където няма агенти във филхармонията, сред писателите, журналистите.
Друг проблем е стойността на агентурното донесение. Според признанията на полк. Петров голяма част от тях са „изписват се много страници без оперативна стойност”.
На трето място се получавали сведения за творчески процес без да има налице враждебен характер.
Не ставало и ясно какви са агентурните позиции на ДС в различни задгранични центрове, сред които тези на международните журналисти, културния и научен обмен и др.
Документът е включен в разширеното електронно издание на сборника „Държавна сигурност и българската интелигенция” на Комисията по досиетата, 2015 г.
Комунистическата партия не е разчитала само на ухажването на обслужващите политиката ѝ творци като Георги Джагаров (вляво) и Любомир Левчев (заедно на снимката с Людмила Живкова), а е искала от Държавна сигурност да следи с агентура цялата интелигенция, н
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.