Приетите днес на първо четене промени в конституцията не решават проблемите на съдебната власт. Правим поредната имитация на реформа. Чакаме нов доклад от ЕК по механизма за сътрудничество и наблюдение - това е целта да се бърза, заяви в предаването "Лице в лице" на бТВ бившият правосъден министър Антон Станков. "С тези промени се постигат вътрешни политически цели. Мнозина ще се окичат в прарламента със значката: "Ние направихме промени в конституцията".
Действащият юрист поясни още, че разделянето на две колегии - на пръв поглед е много добре, но при по-дълбок анализ това означава капсулиране на системите - на съдии и прокурори. Когато се търси отговорност, трябва да има един независим фактор, а сега казваме: съдиите ще си назначават и уволняват съдиите, както и прокурорите ще си уволняват и назчават прокурори..
На въпрос няма ли независим орган, който да контролира, Станков попита: "Къде е независимият фактор? Няма гаранции за независимонстта на органа, който ще се избира от парламента. Не могат да бъдат самодостатъчни в съдебната система."
Според Станков ключовият проблем е в "трите глави" на съдебната система – председателят на ВКС, председателят на ВАС и главният прокурор. "Президентът назначава и уволнява т.нар. тримата големи, но няма процедура, с която той обявява мотивите си за това. Един закон за президента би могъл да регламентира това. Ако тези отношения бъдат регламентирани със закон, може да се търси отговорност за това какво се случва по върховете на съдебната система", каза още бившият министър на правосъдието..
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.