Държавният глава изрази безпокойство, че националното допитване може да се превърне в бюрократична процедура, в случай, че въпросът остане в този му вид. Това свое опасение Плевнелиев изрази още преди да започнат консултациите с парламентарно представените партии на "Дондуков" 2.
"Моето мнение е че хората трябва да бъдат питани по въпроси от стратегическо значение за нацията, а не по технически и експертни казуси или конкретни проекти", коментира държавният глава преди да приеме ръководството на БСП за разговори по формулировката.
Той е убеден, че въпросът за референдума трябва да е достатъчно ясен за гражданите, а не да се налага неговото преформулиране в последствие. Много по-удачни Плевнелиев счита въпроси, от вида "Дали да развиваме ядрената енергетика чрез изграждане на нови мощности?", а не конкретно за АЕЦ "Белене".
Според него референдум по конкретен инвестиционен проект поставя България в изключително деликатна ситуация да осъществи един проект на всяка цена. Затова отново настоя за пълноценен дебат по темата извън Народното събрание.
Лидерът на БСП Сергей Станишев обаче остана непреклонен и настоя питането да остане във вида, в който е бил зададен и на повече от 500-те хиляди, които са поставили подписите си за референдума. Според него така поставен той не изключва и допълнителното изграждане на други мощности, освен на реакторите в "Белене", но българите трябвало да отговорят първо за тях.
"Формулирането на въпроса бе обсъдено много внимателно. Той е коректен конституционно и отговаря напълно на правомощията на парламента", убеден е червеният лидер.
В разговорите с Плевнелиев червеният лидер изтъкна, че е постигнал съгласие за важното значение на дебата в пленарна зала. И той и президентът споделят виждането, че е необходим втори кръг от консултации за разясняване на кампанията около референдума, за да бъде той успешен.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство