7 Декември, 2025

Проф.Димитров: Неоосманизмът е настолната книга на Ердоган

Проф.Димитров: Неоосманизмът е настолната книга на Ердоган

Това обясни в студиото на Нова ТВ проф. Божидар Димитров, който коментира двусмислено изказване на турския премиер на митинг в Кешан. Думите на Реджеп Ердоган, който включи в исторически турска Тракия територии в съвременните граници на съседни държави, предизвика реакции в България и Гърция.

 „Учудвам се на какво се учуди обществеността в тези държави, защото неоосманизмът е станала като настолна книга за Ердоган… Турция трябва отново бъде не само административен, но и духовен водач на мюсюлманите в региона”, отбеляза проф. Димитров. „Ако не беше турската република Кипър, никой нямаше да се плаши от турска република Тракия”.

По думите на историка възстановяването на турското влияние означава подкрепа не само за турските, но и за мюсюлманските малцинства в околните страни.

 

Сподели:

Коментари (0)

Областни структури на ДПС-НН насрочиха контрапротести в подкрепа на правителството

Областни структури на ДПС-НН насрочиха контрапротести в подкрепа на правителството

В петък лидерът на ДПС Делян Пеевски събра партийния актив на среща в столицата.

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

"Правителството планира да вземе около 10 млрд. евро заеми през 2026 г., голяма част от които ще се налеят в икономиката и това ще доведе да засилено потребление и нарастване на инфлацията, тоест на цените. Средно на ден ще взимат 53,5 милиона лева заеми през 2026 г." 

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Той подчерта, че за новия бюджет е постигнат изненадващ синхрон между работодатели и синдикати: „Всички промени са подкрепени както от работодателите, така и от синдикатите. Няма никой в тази държава, който е на институционално ниво и да е против този бюджет.“