Машинно и интернет гласуване е интересна тема, но и опасна. Бяха компрометирани устройствата, които съдържат криптирани устройства в много голям мащаб - и в Естония, и в Холандия, и в Испания. Тоест, бяха обект на хакерски атаки, тоест умните им карти рязко оглупяха. Моят апел е да не прилагаме веднага машинното и електронно гласуване. И Франция, и Германия вече се отказаха да гласуват по този начин. Това коментира в студиото на БНТ математикът проф. Михаил Константинов
В никакъв случай не трябва да се пречи на пилотните проекти, но е добре да не ги правим истински през 2018 и 2019 година, допълни той. Но това не значи да не експериментираме, посочи математикът.
Михаил Константинов изтъкна, че в чужбина живеят 1.5 млн. българи, от които близо 1 млн. са български избирате, на които трябва да им осигурим да гласуват. Но сега им предлагаме да направят това по най-несигурния начин – по електронен път. Проблемът със смарткартите е толкова тежък, че дори умишлено не се говори за това. Става дума за тотален пробив в сигурността. Дори да решим техническите проблеми, ние трябва да убедим хората, че сме ги решили, аргументира позицията си професорът.
На финала на разговора проф. Константинов каза: Бог да пази България!
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."