27 Ноември, 2024

Проф. Начев: Болници не само източват касата, но рискуват живота на пациента

Проф. Начев: Болници не само източват касата, но рискуват живота на пациента

Кардиохирурзи, кардиолози и НЗОК обсъдиха проблеми, свързани с грижата за кардиологичното здраве на българите. Според лекарите поставянето на стентове невинаги е безопасно, а едно ненужно слагане на стент може да има редица последици за пациента, казаха те пред журналисти на съвместен брифинг между представители на двете дружества и ръководството на НЗОК.след срещата им днес с управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова.
Лекарите поискаха в бъдеще да се създаде една експертно-етична комисия, която да бъде нормативно уредена и да има правомощията да проверява, контролира и санкционира подобни нарушения. Основанието им за това искане е фактът, че болниците са извършвали ненужни кардиологични интервенции.
Дружеството на кардиолозите и кардиохирурзите са поискали среща с д-р Тодорова именно заради тези данни и предложиха мерки за контрол върху изразходването на тези средства.

Данните, които представи д-р Тодорова, сочат, че за последната година Фондът е изплатил излишно 6 млн. лева за кардиооперации.

Трябва да се иска консултация от кардиохирург. Той трябва да каже необходимо ли е да се слагат стентове. Това в момента не се прав, коментира управителят на НЗОК. Тя поясни, че за последните две години стентове са поставени на близо 13 хиляди пациенти, за които Касата е платила приблизително около 30 млн. лева годишно. В тези случаи обаче са поставени 37 хиляди стента. Според Тодорова на един пациент може да са поставени средно по три стента, а може да има и пациенти с по 12-16 стента. Проблемът не е чисто медицински колко са поставени, а дали в случая не е трябвало да се пристъпи към кардиологична и кардиохирургична операция.

Проф. д-р Генчо Начев, директор на болница „Св. Екатерина” и член на Българското дружество по кардиохирургия, посочи, че те се обявяват за установяването на една персонална отговорност за недобросъвестност или за грешки при диагностиката и да се търсят начини за санкции.

"Двете дружества - по инвазивна кардиология и по кардиохирургия, работим много отдавна заедно и искаме да направим така, че качеството на лечението да бъде на все по-високо и по-високо ниво, съобразено с европейските изисквания, като рискът за пациента да се свежда до възможния минимум."
По думите му, не може да няма риск при лечението, но той да бъде сведен до съответния минимум и да не се увеличава в резултат на действия, които нямат нищо общо с правилата за добра медицинска практика. „Има случаи, когато се отчита дейност, която не е извършена, което определено източва Касата, но не е опасно за пациента и има случаи, когато се извършва дейност, която не е показана. Която не само източва Касата, но е много опасна за пациента , защото поставя под риск здравето и живота му”, посочи проф. Начев.

Той обясни, че сред съсловието има и единични случаи, които не спазват нормите, или т.нар. европейски гайдлайни, и тъй като нито НЗОК, нито медицинският одит не могат да установят подобни нарушения съсловието е единственото, което може да осъществи контрол върху извършваната дейност.

Проф. Начев обяви,че и в момента двете дружества разполагат с експертно-етични комисии, които и сега правят анализ на извършената дейност и осъществяват връзка помежду си, но нямат силата да налагат санкции. По думите му, предложенията, които са отправили във връзка със създаването на Експертно-етична комисия между НЗОК, Българското дружество по кардиохирургия и Българското дружество по интервенционална кардиология, са основно в две посоки – контрол на входа, последващ контрол на качеството (системен и по сигнал).

Според него по този начин ще започне много по-качествено да се лекуват хората, ще се намали до минимум рискът от неправилно проведени процедури или от неспазване на правилата за добра медицинска практика и ще се изразходва много по-ефективно разполагаемия ресурс. Ще има възможност да се остойностят правилно и диференцирано съответните пътеки, както за инвазивна кардиология, така и за кардиохиругия. Парите за здравеопазване са малко и специално в тази сфера, но на всичкото отгоре тези пари се изразходват неефективно. „Целта ни е да започнем да ги изразходваме ефективно”, обясни проф. Начев.

Сподели:
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.