" У нас се осъществява формална демократична система, при която се спазват наистина бюрократично всички процедури при избори. Но резултатът невинаги е удовлетворителен. Не е ли тягосно, че преди и след избори една от най-коментираните теми е купуването на гласове? Става дума за зрелостта на българското общество за независим и демократичен начин на живот и на излъчване на партийно-политически елити. Това потвърждава злокобната тема още при турското владичество, че българите не могат да се управляват сами по простата причина, че не могат да излъчат наложили се по естествен начин елити, че някой трябва да им ги назначи", коментира люшкането от еднопартийна система преди по силата на махалото в другата крайност на стотици партии днес на демократичния процес у нас историкът Андрей Пантев в интервю за "Труд".
Не можем вечно да делим народа, разбирайте електората, от партийно-политическия елит. Ако само 240-те депутати са негодници, България можеше да бъде Швейцария. Отблъскващите личности на корупция и комбинативност зреят в среда, която създаваме ние. Така че не само те - другите, са виновни, виновен е всеки от нас, смята още бившият депутат от БСП.
За кризата в БСП историкът смята, че тя е свидетелство за свирепа зависимост между парите и властта. Как да правиш партийна пропаганда без пари? От това са страдали и нашите национални революционери, които са стигали до обири в Арабаконак и пр. Специално БСП губи не защото е социална, а защото не е достатъчно социална.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство