Аз не мисля, че има скандал около паметника на Самуил. Спорът около него е по-скоро буря в чаша вода. С тази псевдо революция в интернет виждам гласове на хора, които могат да имат аргументи против. Появилите си критики срещу паметника на цар Самуил обаче не са оценка на българската интелигенция или на българското общество. Този паметник предизвиква възхищението на много повече хора. Огромната част от гражданите показаха днес своето добронамерено отношение към монумента. Това обяви по БНТ историкът проф. Пламен Павлов.
Той посочи, че не може да приеме оценките на отделни представители на българската интелигенция, които заслепени от его си, отричат един паметник, който е великолепен и това не е само негово мнение, но и на редица изкуствоведи. Професорът изтъкна също, че за нас, българите, 1000 години от века на цар Самуил са години на безсмертие. Това е една личност, която пронизва нашето мисловно съзнание вече десет века, като учените го свързват не с падането на България под робство, а с половин вековната борба за отстояване на българската независимост. Той е моралният победител и няма голям български автор, който да говори в негативен план за Самуил, коментира професорът.
Няма да се хваля, - каза на свой ред авторът на монумента Александър Хайтов - аз съм си свършил работата, платил съм си дана – със страдания, физически. За мен е все едно кой какво ще каже. Ще минат 50 години – този паметник ще бъде оценен подобаващо, отсече скулпторът.
И проф. Павлов, и Хайтов са категорични, че този паметник е отрицание на скопския паметник на Самуил. Всичко е абсолютно автентично – от короната до скиптъра, а във фосфорициращите очите има определена символика - чрез тях гледат 15-те хиляди ослепени войни на Самуил.
Скулпторът разказа, че първоначалната идея е била монументът да бъде поставен в двора на една църква. Но благодарение на служебният премиер проф. Близнашки е било определено настоящото място за неговото издигане.
Този паметник трябваше да бъде на ул. „Самуил“ в двора на един православен храм. Но за мен това е като да сложиш паметна плоча. Цар Самуил е изключително важна и значима фигура в българската история. Той е пряко свързан и с църквата св. „София“. Когато са пренасяли мощите на Иван Рилски в тази църква, това е станало по волята на Самуил. Затова съвсем това е естественото място за този монумент, обясни проф. Павлов.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен