"Независимостта на България е стремеж да се опазят собствените национални интереси и достойнство. Идеята за независимост съществува още след Освобождението, а събитията от 1908 година показват голямата политическа воля на тогавашните държавници и на правителството на Александър Малинов”. Това заяви пред Фокус историкът проф. Пламен Павлов.
„Многократно български политици и български държавници са разглеждали възможността да се обяви независимост. Това, което е станало през септември 1908 година, от днешна гледна точка показва една трезва оценка на ситуацията и доста голяма доза политическа воля. Освен цар Фердинанд трябва да отчитаме ролята и на правителството и особено на министър-председателя. В някои отношения министър-председателят Александър Малинов и неговите министри са дори по-активни от цар Фердинанд и дори в някакъв смисъл по-смели“, коментира още проф. Павлов.
Според него самият кабинет на Демократическата партия още през януари 1908 година е имал амбиции да обяви независимост. „Това се дължи не просто на някакво самоцелно действие или само на обективните причини, които са налагали да се предприеме подобна стъпка, но и поради промените в самата Османска империя”, допълни историкът.
Проф. Пламен Павлов каза още, че българското общество е успяло да създаде изключителни държавници и ярки имена в българския политически елит. Според него 107 години след обявяването на Независимостта днес България има своето достойно място като равноправен член на ЕС и НАТО. „Това по никакъв начин не означава отказ от независимост или подчинение на външни фактори”, каза още проф. Павлов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас