В Бургаската окръжна прокуратура са образувани две дела след невиждания потоп, който удави региона. Едното е във връзка с двете удавени жени от Бургас - Недялка Танева и Камелия Желязкова, а другото е за третата жертва - 27-годишния пастир Юсуф, открит мъртъв край с. Ново Паничарев, пише 24 часа.
Делата са образувани по чл.115 от НК за убийство, но това е само работен вариант, уточниха от прокуратурата.
Все още разследващите провеждат разпити на очевидци и свидетели на кошмарните събития от нощта на 6 септември.
Делата са образувани в самия ден на трагедията, уточни говорителят на окръжната прокуратура Красимира Кателиева.
Все още не са назначени експертизи, тъй като се изчакват доклади от различни държавни и общински институции относно метеорологичните условия в нощта на потопа и релефа на местността край хижа “Странджа”, където стана трагедията с двете жени от Бургас.
Роднини на жертвите вчера разговаряха лично с двамата спасители Николай Кирилов и Николай Градев.
Въпреки че загуби майка си, дъщерята на Недялка и Стоян Таневи благодари на младите мъже, спасили баща й.
Именно те измъкнали 69-годишния Стоян от дерето, след като повече от 30 мин стоял на капака на малкото си фиатче. Момчетата се появили точно когато водата започнала да
залива лицето му. За съжаление, половинката му Недялка се удавила в колата.
Макар и сломена от мъка, майката на Камелия сподели във фейсбук, че издирва координатите на момчетата, спасили приятелите на дъщеря й.
“Вече се чухме с жената, както и с дъщерята на възрастния мъж”, разказа пред “24 часа” Николай Градев. Той живее в същия квартал, в който е семейството на Камелия и имат общи познати.
Родителите на Камелия са разговаряли и с началника на пожарната в Бургас комисар Васил Василев. “Да, срещнах се с тях и въпреки мъката си хората се опитват да бъдат обективни. Много е лесно да се хвърлят обвинения, но нашите служители не
са рамбовци. Да не говорим с каква екипировка и техника са принудени да работят”, каза комисар Василев. Той ще даде подробна информация за инцидента на пресконференция днес.
Семейството на 21-годишната Камелия не иска да обвинява никого за трагедията, но и отказва всякакви срещи с медии.
На страницата си във фейсбук майката Ганка Желязкова е написала трогателно послание: “И може би това е по-съществено: да вярвам до безкрая и отвъд. Когато всеки миг тя е вълшебство, животът тихо се превръща в път.”
Бургас дава по 6000 лв. помощ за семействата на загиналите
ДИМЧО РАЙКОВ
Семействата на загиналите в потопа Недялка Танева и Камелия Желязкова от Бургас ще получат по 6 хил. лв. помощ от общината, реши общинският съвет в града.
Заседанието започна с едноминутно мълчание в памет на жертвите. Средствата бяха одобрени единодушно от общинските съветници, преди да се скарат за парите на общината в КТБ.
Камелия загина на 21 г. от придошлата вода край Отманлий. Тя бе единствено дете на инженер-химиците Ганка и Красимир Желязкови. Възпитаничка е на френската гимназия в Бургас и е завършила Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”.
Помощта за Недялка ще вземе овдовелият съпруг Стоян Танев, който разтърси България с разказа си как се е опитвал да спаси жена си. Двамата имат син и дъщеря.
Общинският съвет отпусна спешно и 250 хил. лв. за частично възстановяване на щетите в общината от проливните дъждове. Парите ще бъдат използвани за закупуване на строителни материали и наемане на тежка техника, с които на първо време да се оправят най-критичните места след потопа.
Иначе общината подготвяла мотивирано искане до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС за 1,5 млн. лв. помощ. На толкова приблизителни възлизали щетите от бедствието в общината.
Най-засегнати от наводнението са рибарското селище Ченгене скеле, вилните зони “Росенец” и “Черниците”, селата Маринка и Извор, крайбрежната зона на кв. “Крайморие”, кв. “Победа” и Морската градина на Бургас. На много места достъпът в тези райони е невъзможен заради наводнени и изровени улици, има и много повредени отводнителни съоръжения и мостове.
Щетите в Мизия са за повече от 5,7 млн. лв.
ВАЛЕРИ ВЕДОВ
При потопа в Мизия в началото на август са били наводнени 828 къщи, а 120 от тях са негодни за живеене, установи комисията, оценявала щетите. От тях 27 къщи са напълно срутени, предстои пък да бъдат съборени още 98, за да бъдат построени отново. Оценката на щетите върху данъчната основа е за близо 4,5 млн. лв., каза кметът Виолин Крушовенски.
Според него за ремонта на училища, детски градини, пътища, мостове и за изграждане на временното селище от фургони са необходими над 1,2 млн. лв. Не е направена сметката за разходите по изхранването на пострадалите за месец.
Вчера от Мизия си тръгна полевата кухня, чрез която военните приготвяха топла храна за близо 600 души. От кризисния щаб установили, че вече половината от тях могат да си приготвят храна вкъщи с предоставенити от БЧК продукти и дарения от храни, постъпили от цялата страна. Остава обаче проблемът с изхранването на още 300 души, чиито къщи са сериозно пострадили и те са настанени в кризисните центрове.
Още от България
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората